Lu­mo-asun­nois­ta tun­ne­tun Kojamon tulos oli liki 13 mil­joo­naa pak­ka­sel­la

Helsinki

Suomen suurimpiin lukeutuvan vuokra-asuntoyhtiö Kojamon tulos ennen veroja oli huhti-kesäkuussa 12,7 miljoonaa euroa tappiollinen. Tulos kuitenkin parani vuoden takaisesta, jolloin tulos oli pakkasella reilut sata miljoonaa euroa.

Yhtiön toisen neljänneksen tulokseen sisältyi 48 miljoonan euron nettotappiot sijoituskiinteistöjen käypään arvoon arvostamisesta.

Kojamon liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä vajaat kolme prosenttia ja oli 115,6 miljoonaa euroa.

Myös yhtiön nettovuokratuotto kasvoi noin prosentin ja oli 82,8 miljoonaa euroa. Kojamon asuntojen vuokrausaste jatkoi kasvuaan toisella neljänneksellä ja oli reilut 94 prosenttia.

Yhtiön toimitusjohtaja Reima Rytsölä sanoo, että Suomen vuokramarkkinoilla on edelleen ylitarjontaa erityisesti pääkaupunkiseudulla.

Sijoittajat eivät torstaina riemastuneet yhtiön tulosuutisista. Kojamon osakekurssi oli yli neljän prosentin luisussa Helsingin pörssissä iltapäivällä.

Kojamo tunnetaan Lumo-asuntobrändistään.

Lumo-asunnoilla on Oulussa muutamia tuhansia vuokra-asuntoja eri puolilla kaupunkia.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä