Varjakka on lumijokisten paikka, jonka he kokevat omakseen. Siksi uudet suunnitelmat ja niiden heikko tiedottaminen hämmentävät, kertovat Heli Greus (vas.), Teppo Greus ja Hannu Kukkohovi.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen
Lumijoen varjakkalaiset ovat hämmentyneitä ja huolissaan, mitä heille tärkeälle alueelle on tapahtumassa. He kertovat, että päätöksenteosta tihkuu tietoja, että koko alue olisi menossa yhden toimijan käyttöön. Virallisia päätöksiä ei kuitenkaan ole vielä tehty.
Varjakka on lumijokisten paikka, jonka he kokevat omakseen, Heli ja Teppo Greus Varjakan kyläyhdistyksestä sekä Hannu Kukkohovi Lumijoen Kalastajainseurasta kertovat.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut