Nokia: Oulun len­to­yh­teyk­sien näi­vet­ty­mi­nen huo­let­taa toi­mi­tus­joh­ta­ja Lund­mar­kia

Häirintä: Oulun yli­opis­to aloit­taa sel­vi­tys­työn opis­ke­li­ja­edus­ta­jien koh­te­lus­ta

Live: Seuraa Voi­mis­te­lu­päi­vien lä­he­tyk­siä Ou­lu­hal­lis­ta suorana tästä

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Pääkirjoitus
Tilaajille

Lu­ku­tai­to edistää hy­vin­voi­vaa yh­teis­kun­taa

Suomalaisten menestystarina tuli mahdolliseksi vasta sen jälkeen, kun liki jokainen kansalaista oppi lukemaan. Lukutaidolla on vaikutusta esimerkiksi empatiakykyyn ja sitä kautta ihmiskäsitykseen sekä älyllisen keskittymisen taitoon.

Tyrnävän koululaiset marssivat Lukumielenosoituksessaan lukemisen puolesta valtakunnallisen Lukuviikon ensimmäisenä päivänä maanantaina 17. huhtikuuta.
Tyrnävän koululaiset marssivat Lukumielenosoituksessaan lukemisen puolesta valtakunnallisen Lukuviikon ensimmäisenä päivänä maanantaina 17. huhtikuuta.
Kuva: Pekka Peura

Kansainvälisesti vertailtuna lukutaito Suomessa on erinomaista tasoa. Silti suomalaisista aikuisista 11 prosentilla on heikko lukutaito. Lukukeskuksen kokoamien tietojen mukaan selkokielen tarpeessa arvioidaan olevan noin 750 000 henkilöä eli noin 14 prosenttia suomalaisista.

Myös koululaisten lukutaito Suomessa on edelleen maailman kärkeä, vaikka lukutaidon on todettu heikentyneen suomalaisnuorilla 2000-luvulla.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.