Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Lu­kio­kou­lu­tus kuuluu kai­kil­le – pie­nil­lä lu­kiol­la on ollut hyvä mah­dol­li­suus käyttää Oulun eLukion tar­jon­taa

Lukiolaisilla on hyvä olla vaihtoehtoja: joku pärjää ja menestyy isossa lukiossa, mutta toiset tarvitsevat pienemmän yksikön turvaa.

Mika Penttilä ja Pekka Fredriksson kirjoittivat (Kaleva 13.12./Lukijalta) mielipidekirjoituksen lukioverkosta. Kirjoitus edustaa mielestämme hyvin kovia arvoja – vain hyvin menestyvillä on oikeus lukio-opintoihin.

Lukiolaisilla on hyvä olla vaihtoehtoja: joku pärjää ja menestyy isossa lukiossa, mutta toiset tarvitsevat pienemmän yksikön turvaa.

”Pienessä” yksikössä on hyvät mahdollisuudet puuttua yksilön haasteisiin, kun taas isossa yksikössä ihminen helposti hukkuu massaan. Ei siis ole ihme, että pääsääntöisesti niin Kiimingin kuin Oulunsalonkin "pienet" lukiot ovat yhteishaussa saaneet paikat täyteen, eli kysyntää näille lukioille on!

Penttilän ja Fredrikssonin kirjoituksessa puhutaan ”koulutuksen laadusta”. Laaja kurssitarjotin on määritelty laaduksi, mutta kirjoituksessa väitetty mahdollisuus suorittaa mitä kursseja milloin vain ei pidä paikkaansa isoissakaan lukioissa.

”Pienillä” lukiolla on ollut hyvä mahdollisuus käyttää Oulun eLukion tarjontaa täydentämään omaa tarjontaansa, ja jo nyt kaikilla opiskelijoilla Oulussa on mahdollisuus kolmeen vaihtojaksoon toisessa lukiossa. Näin on pystytty tarjoamaan laajempia mahdollisuuksia ja myös vaihtelua opintoihin. Esimerkiksi Oulunsalossa on jo siis laaja tarjonta! Toisaalta laaja tarjonta ei takaa mitään – yleensä opiskelija suorittaa lukio-opintojen minimimäärä 75 kurssia tai hieman päälle.

Taloudesta puhuttaessa kannattaa huomata, että lukiokoulutus on ammatilliseen koulutukseen verrattuna edullista. Lukioiden keskittäminen pelkästään Oulun keskustaan siirtää kustannuksia perheille: onko kaikilla varaa matkakuluihin tai asunnon ostamiseen Oulun keskustasta lapselleen?! Jo nyt lukiokustannukset voivat olla monelle perheelle rankka juttu (tietokone, oppikirjat).

"Taloudesta puhuttaessa kannattaa huomata, että lukiokoulutus on ammatilliseen koulutukseen verrattuna edullista."

Lisäksi on todettu, että peruskoulun jälkeinen tutkinto jää todennäköisemmin hankkimatta, jos koulumatka on pitkä. Eli koulumatkan piteneminen lukioon lisää syrjäytymisvaaraa. Todella kalliiksi tulisi siis koulutuksen keskittämispolitiikan toteutuminen!

Toisaalta Oulunsalo-talon tilat on suunniteltu nimenomaan lukion käyttöön eli toiminnan muutos vaatii rahaa. Lisäksi talo on jo monitoimitalo – lukio, kansalaisopisto, konservatorio, nuorisotila ja ulkopuolinen käyttö sekä ahkerassa käytössä oleva liikuntasali.

Kirjoituksessa esille nostettu yhteistyö yliopiston kanssa on haasteellista kaikille lukiolaisille, kun samaan aikaan pitää suorittaa lukio-opinnot ja valmistautua kirjoituksiin. Jo nyt lukiolaiset tekevät joko osittain tai kokonaisia opintokokonaisuuksia yliopistossa. Paineet opinnoissa menestymisessä siirtyvät tämän ajattelutavan ja mallin vuoksi perusopetukseen. Ovatko kaikki perusopetuksen arvioinnit yhdenmukaisia, jotta oppilaat saavat tasa-arvoisen kohtelun? Ryhdytäänkö jo perusopetuksen aikana järjestämään preppauskursseja lukioon pyrkiville? Yhtenäinen Oulu ei synny lopettamalla palvelut reuna-alueilta!

Anne Snellman, (sin.)

Rauno Hekkala, (vas.)

Latekoe Lawson Hellu, (vihr.)

Eeva-Maria Parkkinen, (kesk.)

Oulun kaupunginvaltuutetut

Lue lisää lukijoiden mielipiteitä päivän Kalevasta!

Näin lähetät mielipidekirjoituksen Kalevaan.