Lukijat Kalevan ky­se­lys­sä: Moni säästä nyt sähköä va­paaeh­toi­ses­ti: "Pakko näillä hin­noil­la on jär­keis­tää sähkön käyt­töä"

Kaksi kolmesta ei innostu vaihtamaan pörssisähköä kiinteään sähkösopimukseen.

Kun pakkanen paukkuu ja pörssisähkön hinta on huikean korkealla, sähkön säästämiseen on monia keinoja.

Kalevan lukijat kertovat juuri nyt säästävänsä sähköä arjen kulutuksessa.

Muun muassa kantaverkkoyhtiö Fingrid toivoi aikaisemmin tällä viikolla kuluttajia joustamaan sähkön kulutuksessa erittäin kireässä pakkassäässä.

Kehotus on Kalevan lukijakyselyn perusteella otettu tosissaan vastaan.

Monessa kodissa lisälämpöä saadaan lämmittämällä leivinuuni tai muu tulisija.
Monessa kodissa lisälämpöä saadaan lämmittämällä leivinuuni tai muu tulisija.
Kuva: Irmeli

Kalevan kyselyyn vastanneista 79 prosenttia kertoo yrittävänsä säästää sähköä nyt, kun pörssihinta ja sähkön kulutus ovat huipussaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä