Lon­too­lai­set vaa­ti­vat EU-jä­se­nyy­del­le jatkoa

Kymmenet tuhannet lontoolaiset protestoivat brexit-kansanäänestyksen tulosta vastaan.

BBC arvioi, että äänestys jättää jälkeensä kahtiajakautuneen maan ja voi vaarantaa Britannian yhtenäisyyden.
BBC arvioi, että äänestys jättää jälkeensä kahtiajakautuneen maan ja voi vaarantaa Britannian yhtenäisyyden.
Kuva: HANNAH MCKAY

Kymmenet tuhannet lontoolaiset protestoivat brexit-kansanäänestyksen tulosta vastaan. Kansanäänestyksen jälkeen käynnistetty kansalaisaloite oli iltapäivään mennessä kerännyt jo yli 50 000 allekirjoitusta. Siinä vaaditaan, että Lontoo julistautuu itsenäiseksi ja hakee jäsenyyttä EU:ssa.

Lontoon äänestäjistä 60 prosenttia kannatti EU-jäsenyyden jatkoa. EU-jäsenyyden jatko sai enemmistön taakseen myös Pohjois-Irlannissa ja Skotlannissa.

Lontoon pormestari Sadiq Khan sanoi, että Lontoon on päästävä mukaan neuvotteluihin Britannian EU-eron ehdoista.

- Vaikka olisimme EU:n ulkopuolella on elintärkeää, että pysymme osana yhteismarkkinoita. EU:n yhteismarkkinoiden jättäminen olisi erehdys, ja tulen vaatimaan, että hallitus pitää sen neuvotteluissa tavoitteena.

Maalla asuvat äänestivät brexitiä, nuoret halusivat jäädä

Äänestys jakoi britit niin asuinpaikan, iän kuin koulutuksenkin perusteella, kertoo asiantuntija BBC:lle.

BBC:n mukaan kaupungeissa asuvat äänestivät todennäköisemmin jäämisen puolesta kuin maalla tai köyhillä alueilla asuvat. Esimerkiksi Lontoossa EU:hun jäämisen puolesta äänesti joillakin alueilla jopa 78 prosenttia. Sen sijaan vähemmän varakkaissa kaupunginosissa ja Englannin maaseudulla mielipiteet kallistuivat lähdön puolelle. Myös muissa isoissa kaupungeissa, kuten Manchesterissa ja Liverpoolissa äänestettiin jäämisen puolesta.

Myös eri-ikäiset äänestivät eri tavoin. EU-jäsenyyttä kannattivat etenkin nuoret, kun taas vanhemmat äänestäjät olivat kriittisempiä unionia kohtaan. Myös koulutustaso näkyi äänestäjissä: korkeasti koulutetut äänestivät useammin EU:hun jäämisen puolesta kuin matalasti koulutetut ja kouluttamattomat.

Brittimediat: Kansa juhlii, mutta maa jakautuu kahtia

Brittimedia on ottanut Britannian EU-eron vastaan ristiriitaisin reaktioin. Osa medioista pitää lähtöä tragediana, osa voittona.

Sun, joka on jo aikaisemmin ilmaissut kannatuksensa EU-erolle, otti uutisen odotetusti ilolla vastaan. "Kansa on tehnyt valintansa, lehti otsikoi jutun pääministeri David Cameronin erosta nettisivuillaan iltapäivällä. Perjantaiaamun Sunin kannessa lähdön kannattajat iloitsevat äänestyksen tuloksesta. Sen sijaan Guardian kutsui Cameronin eroa "eurooppalaiseksi tragediaksi".

BBC arvioi, että äänestys jättää jälkeensä kahtiajakautuneen maan ja voi vaarantaa Britannian yhtenäisyyden. Useat brittimediat ennustavat, että Skotlanti tähtää uuteen itsenäisyysäänestykseen.

Myös Pohjois-Irlannissa merkittävä vasemmistopuolue Sinn Fein alkaa Telegraphin mukaan todennäköisesti ajaa Pohjois-Irlannin eroa Britanniasta.

Brittimediat ennustavat taloudellisia mullistuksia lähdön myötä. Ainakin BBC arvioi, että ruoan hinta todennäköisesti nousee, sillä iso osa ruoasta tuodaan Britanniaan Euroopasta.

Guardian kertoo, että asuntojen kysyntä on laskenut, kun ostajat pelkäävät asuntojen arvon romahtamista.

Linkki juttuun

Linkki juttuun

Linkki juttuun

Linkki juttuun

Linkki juttuun

Linkki juttuun

Ilmoita asiavirheestä