Pääkirjoitus: Pu­heen­joh­ta­jil­ta läh­te­nyt mopo käsistä – jäitä hattuun vaa­li­ten­teis­sä, mallia poh­joi­ses­ta

Kaleva selvitti: Ase­ma­kaa­vois­ta va­li­tuk­set menevät läpi ää­rim­mäi­sen harvoin

Luitko jo tämän: Pohde ei ole saanut pal­kan­mak­sua vie­lä­kään kun­toon, hoi­ta­jat rai­vois­saan

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Lom­pak­ko­var­kaus sai Päivi Lep­pä­sen kuo­let­ta­maan itsensä kah­dek­si vuo­dek­si – "Pa­hin­ta olivat hen­ki­nen hel­vet­ti ja öiset pai­na­jai­set"

Identiteettivarkauksista tehdään tuhansia rikosilmoituksia vuosittain. Kun henkilötiedot joutuvat vääriin käsiin, oman selustan turvaaminen on kovan työn takana. Vastaamon tietomurto avasi identiteettivarkauden uhrin vanhat haavat.

Päivi Leppänen kertoo, ettei olisi uskonut, miten paljon ongelmia henkilötunnuksen varastaminen aiheuttaa. Pelkän numerosarjan perusteella voi ottaa pikavippejä, tilata tavaroita nettimyymälöistä ja tehtailla e-reseptejä, joilla voi hakea apteekista vahvoja lääkkeitä.
Päivi Leppänen kertoo, ettei olisi uskonut, miten paljon ongelmia henkilötunnuksen varastaminen aiheuttaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.