Li­min­gan Niit­to­mies­ten Toni Keränen oli työn­tä­mäs­sä venettä vesille Pu­das­jär­vel­lä, kun hänet ko­men­net­tiin kohti Münc­he­niä – "Ei har­mit­ta­nut"

Keräsen tarinassa on samankaltaisuutta tutun ikätoverin Wilma Murron kanssa.

Toni Kuusela (vas.), Toni Keränen ja Lassi Etelätalo jahtaavat finaalipaikkaa perjantain karsintakilpailussa.
Toni Kuusela (vas.), Toni Keränen ja Lassi Etelätalo jahtaavat finaalipaikkaa perjantain karsintakilpailussa.
Kuva: Heikki Saukkomaa

Jossain Pudasjärven perukoilla se oli.

Toni Keränen oli lähtenyt kavereidensa kanssa kalareissulle. Vain tällainen pieni rentoutuminen elokuun keskellä innokkaalle kalamiehelle ja luonnossa liikkujalle.

Oli sunnuntai, puhelimessa riittävästi virtaa ja kenttää.

Kaiken varalta.

Niin se sitten soikin puolenpäivän aikoihin: liiton numero.

Keränen kavereineen oli laskemassa kalavenettä vesille. Keihäsmies sanoi muille, että vedetään sittenkin takaisin rantaan, että hän lähtee nyt pakkaamaan tavaroitaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä