Tiedotusopin opiskelijat Markku Heikkilä ja Katja Solla jakoivat Prosenttiliikkeen lentolehtisiä syksyllä 1982 Tampereella. Markku Heikkilä työskenteli pitkään Kalevassa. Nyt hän on Arktisen keskuksen tiedeviestinnän päällikkö Rovaniemellä.
Kuva: Risto Isomäki
Pohjoisen maakuntalehdet Kaleva, Kainuun Sanomat, Lapin Kansa ja Pohjolan Sanomat julistivat yhdessä nelisenkymmentä vuotta sitten 4.10.1985 laajan rahankeräyksen lukijoilleen, jotta Bangladeshiin saataisiin rokotetehdas.
Bangladesh Etelä-Aasiassa oli yksi maailman köyhimmistä valtioista, jossa jäykkäkouristukseen, hinkuyskään ja kurkkumätään kuoli vuosittain noin 230 000 lasta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut