Taivaan ilmiöt: Oulun tai­vaal­la nähtiin ai­nut­laa­tui­nen va­lo­il­miö – asian­tun­ti­ja kertoo, mistä oli kyse

Kolumni: Aika kultaa muistot – 1980-lu­kua on pidetty aikana, jolloin olot Suo­mes­sa olivat par­haim­mil­laan

Luitko jo tämän: Kaak­ku­riin ra­ken­tuu muun muassa Rusta ja Stadium Outlet

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Lau­mal­lem­me ei oikein löydy yh­dis­tä­vää ar­vo­poh­jaa – huk­kaam­me­ko yh­tei­söl­li­syy­den?

Seuraan professori Anu Kantolan kirjoituksia lehdissä. Hänen tuorein kirjansa ”Kahdeksan kuplan Suomi” tutkii talouden murrosta.

Alun luvut "Johdanto" ja "Epävakauden aika" avaavat asiaa. Seuraa pohdintaa otsikkonaan ”Suuren ruuvin yhteiskunta”. Tutkimustyön tuloksia kuvaavassa taulukossa ovat ”Kahdeksan kansalaisryhmän syvät tarinat”. Sen sisältö samaistuu omaan elämänkokemukseeni.

Yksi kappale lausuu ydinajatuksen: ”Jokainen yhteiskunta joutuu vastaamaan kysymykseen siitä, mikä meitä yhdistää”. Se on meidänkin edessämme viimeistään nyt, ilmastokatastrofin uhatessa.

Arvostan kirjan tapaa käsitellä asioita selkeästi ja maallikon ajatusmaailmaan liittyvällä tavalla. Se johdatti minut harrastelijana pohtimaan maailman mennyttä, olevaa ja tulevaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.