Kaavoitus: Vä­li­ky­län ja Ruskon teol­li­suus­aluei­den väliin suun­ni­tel­laan uutta työ­paik­ka-aluet­ta

Sää: Ke­vät­tal­ven nätit päivät jat­ku­vat Oulun seu­dul­la, kes­ki­viik­ko­na voi tulla lisää lunta

Luitko jo tämän: Oulun ke­hu­tul­la tont­ti­po­li­tii­kal­la on kään­tö­puo­len­sa – Ve­ron­mak­sa­jien rahoja on myös tuh­lat­tu, arvioi apu­lais­pro­fes­so­ri

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

La­ti­tu­de tutkii Kuu­sa­mon Säy­nä­jä­vaa­raa – ke­sä­kuus­sa otetaan kai­raus­näyt­tei­tä

Kaivosyhtiö Latitude 66 Cobalt aloittaa kairaustutkimukset tällä viikolla Kuusamon Säynäjävaarassa, yhtiö kertoo tiedotteessaan. Säynäjävaaran alueella on kulta-kobolttiesiintymä, jota on tutkittu 1980-luvulta asti.

Latitude on tehnyt alueella geologisia tutkimuksia sähköisesti ja moreeninäytteillä vuodesta 2021 asti. Niiden pohjalta yhtiö aloittaa nyt kairaustutkimukset.

Säynäjävaarassa kairataan kokonaisuudessaan kuusi reikää kesäkuun loppuun mennessä. Kairauksista saatavia näytteitä kutsutaan kairasydämiksi, niitä tutkitaan geologien toimesta Kuusamossa ja Posiolla. Jatkokairaukset päätetään näiden tutkimusten perusteella.

Latitude on jättänyt Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle (Tukes) malminetsintäluvan koskien Säynäjävaaraa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.