Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Lap­si­kuo­le­ma­per­heet per­he­va­paa­uu­dis­tuk­sen hä­viä­jiä – mihin kan­nat­te­lun kult­tuu­ri on ka­don­nut?

Hallitus on ajamassa eteenpäin perhevapaauudistusta. Uudistus on toki tervetullut, sillä se ravistelee perinteistä vanhempien vastuunjakoa pikkulapsiajan hoidossa ja huolenpidossa.

Mutta lapsikuolemaperheet olisivat tässä uudistuksessa häviäjiä, vaikka vanhemmat tarvitsevat aikaa lapsen kuoleman jälkeen menetyksen käsittelyyn.

Syksyllä 2019 kouluttauduin Nuoret lesket ry:n jäsenenä Surevan kohtaaminen -hankkeen kokemusasiantuntijaksi. Tapasin koulutuksessa eri surujärjestöjen edustajia.

Oman lapsen menettäminen on musertava kokemus, jos oman puolisonkin kuolema on. Koulutuksen jälkeen osasin ehkä hieman paremmin suhteuttaa omaa menetystä, puolison luonnollista kuolemaa, vakavaan sairauteen, henkirikosten uhrien, itsemurhan tehneiden ja lapsikuolemaperheiden menetykseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut