Yleisurheilun hallikaudella tasaisessa vireessä ollut Elina Lampela joutui pettymään MM-hallikisojen seiväsfinaalissa Kiinan Nanjingissa. Lampela onnistui ylittämään loppukilpailussa vain avauskorkeutensa 430, ja suomalainen sijoittui kisassa lopulta 12:nneksi.
Lampelan toinen hyppy kakkoskorkeudesta 445 oli lähellä onnistua, mutta pienen kosketuksen jälkeen rima putosi niukasti.
– Periaatteessa kaikki tuntui hyvältä, mutta hypyt eivät edenneet ihan normiseipäillä ja etäisyyksillä niin kuin yleensä. Jotakin siitä puuttui, Lampela harmitteli Urheiluliiton tiedotteessa.
– Vaikea aamukisa ja aikaeroon sopeutumisen kanssa on ollut vaikeuksia, mutta sama se on ollut muillakin eurooppalaisilla.
Kaksi viikkoa sitten Lampela teki Apeldoornin EM-hallikisoissa ennätyksensä 470 ja sijoittui neljänneksi. Suomalainen paransi EM-finaalissa ennätystään kaikkiaan seitsemällä senttimetrillä.
– Tällä hetkellä mielessä on pettymys tästä kilpailusta. Ajatus hallikaudesta muuttuu positiivisemmaksi, kun pääsee kotiin ja lepäämään. Pääasia tälle kaudelle oli, että sain 470 hypättyä, Lampela totesi.
Ranskan Marie-Julie Bonnin juhli naisten seiväsfinaalissa maailmanmestaruutta tehtyään ennätyksensä 475. Slovenian kokenut Tina Sutej otti MM-hopeaa tuloksella 470. Sveitsiläinen EM-hallimestari Angelica Moser oli samalla tuloksella kolmas ja Britannian Molly Caudery neljäs.