Lampaat pul­lei­ta, lam­pu­rit tyy­ty­väi­siä – Met­sä­hal­li­tuk­sen ke­sä­pai­men­ten savotta ohi

Lampurit Aki ja Henna Muranen hakivat lampaansa Rytivaaran kesäleiriltä

Henna ja Aki Murasen lampaiden kesäloma Rytivaarassa päättyi, kun lampurit hurauttivat paikalle mönkijällään.
Henna ja Aki Murasen lampaiden kesäloma Rytivaarassa päättyi, kun lampurit hurauttivat paikalle mönkijällään.
Kuva: Toivo kiminki

Kymmenen viikon aikana näyttävät lampaat vain kasvaneen, saattoivat viime perjantaina todeta Aki ja Henna Muranen. Heidän katraastaan muutama lammas oli viettänyt kesän Rytivaaran kruununtorpan pihapiiriä kaluten.

Kesää pitempää sopimusta ei Murasilla ja Rytivaaran perinneympäristöä lampailla hoidattavalla Metsähallituksen Luontopalveluilla ollut, mutta ainakaan lampureilla olisi mitään uutta sopimusta vastaan.

– Hyvin ovat paimenet hommansa hoitaneet, ei voi kuin kiitellä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä