Lahoa pal­keis­sa, katossa 200 vuo­to­koh­taa: Oulun kau­pun­gin­ta­loon on suun­nit­teil­la 20 mil­joo­nan euron re­mont­ti – "Mitä ylemmäs ker­rok­sis­sa men­nään, sitä suu­rem­pi on pur­ku­tar­ve"

Kaupungintalo on ollut suljettuna pian vuoden sisäilmaongelmien vuoksi. – Mitä ylemmäs kerroksissa mennään, sitä suurempi on purkutarve, arvioi rakennuttamispäällikkö.

Kolmannen kerroksen toimistotilan lattia on avattu. Ville Laitinen kertoo, että alunperin näillä sijoin on ollut ullakko.
Kolmannen kerroksen toimistotilan lattia on avattu. Ville Laitinen kertoo, että alunperin näillä sijoin on ollut ullakko.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oulun kaupungintalon puunatut pinnat ovat muisto vain. Portaikon punainen mattokin on pölyn peitossa.

Ilmassa leijuu hylätyn tuntu, kun kiinteistönhoitaja Mikko Mustonen sytyttelee valoja. Kolmannessa kerroksessa Oulun Tilapalvelujen rakennuttamispäällikkö Ville Laitinen avaa muoviseinän vetoketjuoven. Sukellamme keskelle ruumiinavausta.

Pohjoisen päädyn käytävä on vuorattu muovilla. Lattiasta on jäljellä pelkät kannatinpalkit.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä