Lähes 20 ihmistä louk­kaan­tui ju­na­tur­mas­sa Tans­kas­sa – A­sian­tun­ti­ja: Syynä in­hi­mil­li­nen virhe

Kööpenhamina
Kaksi junaa törmäsi toisiinsa Tanskassa varhain torstaiaamuna.
Kaksi junaa törmäsi toisiinsa Tanskassa varhain torstaiaamuna.
Kuva: STEVEN KNAP / AFP / Lehtikuva

Tanskassa varhain torstaiaamuna sattuneen junaturman aiheutti inhimillinen virhe, arvioi asiantuntija tanskalaiselle Berlingske-lehdelle. Kaksi junaa törmäsi torstaiaamuna yhteen Kööpenhaminan pohjoispuolella.

Raideliikenteen asiantuntijan arvion mukaan toisen junan kuljettaja olisi jättänyt huomiotta pysähtymismerkin ennen yksisuuntaista rataosuutta. Viranomaiset eivät toistaiseksi ole kommentoineet turman syytä.

Viranomaiset ovat kertoneet, että onnettomuudessa loukkaantui lähes 20 ihmistä ja heistä ainakin viisi on kriittisessä tilassa. Loukkaantuneiden joukossa ovat molempien junien kuljettajat.

Poliisin mukaan junien kyydissä oli onnettomuushetkellä nelisenkymmentä ihmistä.

Onnettomuus tapahtui Hillerodin ja Kagerupin välillä vajaat 40 kilometriä pääkaupunki Kööpenhaminasta pohjoiseen.

Vuonna 2019 Tanskassa sattui vakava junaturma, jossa kuoli kahdeksan ja loukkaantui noin 15 ihmistä.

Lähteenä myös uutistoimisto AFP.

Ilmoita asiavirheestä