Ky­syim­me: Pää­se­vät­kö lapset ja nuoret ke­sä­lei­reil­le? – "Paljon on tar­jon­taa, joten us­koi­sin, että jo­kai­sel­le jotain löytyy"

Kestosuosikkien rinnalle nousee joka vuosi jotain uutta.

Lastensuojelujärjestö Parasta Lapsille ry tarjoaa kesäleirejä lapsille. Arkistokuva.
Lastensuojelujärjestö Parasta Lapsille ry tarjoaa kesäleirejä lapsille. Arkistokuva.
Kuva: Anna-Kaisa Parviainen

Oulun kaupungin Kesäfiilis 2021 esittelee lapsille ja nuorille järjestettävää kesätoimintaa jo 43. kerran. Pääosa kursseista ja leireistä on maksullisia, mutta joukossa on myös ilmaista puuhaa. Kaikki kurssit, leirit ja tapahtumat on koottu sivulle ouka.fi/fiilis.

Urheiluseuroille ja muille järjestöille lasten leirien järjestäminen on nyt toisena koronakesänä tavanomaistakin tärkeämpää.

Miltä tuleva leirikesä näyttää, Oulun kaupungin kulttuurisen nuorisotyön koordinaattori Tarja Rönkkö?

– Melko normaalilta vaikuttaa ja aika lailla samat toimijat järjestävät leirejä, kuin aiempinakin kesinä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä