Yhä useampi suomalainen harrastaa seikkailulajeja. Harrastajien vakavat onnettomuudet ja kuolemantapaukset jäävät kuitenkin yksittäisiksi.
Hiljattain sattuneet sukeltajien kuolemantapaukset ovat laittaneet pohtimaan lajin riskejä. Viimeisen 10 vuoden aikana suomalaissukeltajia on kuollut vuosittain keskimäärin 2,4. Tänä vuonna on menehtynyt jo kolme: kaksi Norjassa ja yksi Asikkalassa. Indonesiassa menehtyneen suomalaissukeltajan tapauksessa oli kyse veneilyonnettomuudesta.
Sukelluksen painopiste on siirtynyt Suomesta ulkomaille. Sukellusharrastajia on Suomessa noin 30 000–40 000.
Kiipeily on kasvanut suorastaan räjähdysmäisesti. 15 vuotta sitten harrastajia oli noin 2 000, kun nyt heitä on noin 30 000–40 000. Suomalaisia kiipeilijöitä on kuollut lajin parissa vain yksi, ja yleensä vammat tulevat nilkkoihin tai sormiin.
Lue kokeneen sukeltajan Veli-Matti Tiilikaisen tarina Kalevan Sunnuntai-liitteestä.