Kuu­sa­mon Pal­lo-Kar­huil­le kolmas pe­rät­täi­nen naisten len­to­pal­lo­mes­ta­ruus

Carlyle Nusbaum ja Madeline Palmer tahdittivat PaKa:n kolmanteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen.

Kuusamon Pallo-Karhut juhlii jo kolmatta perättäistä naisten lentopallomestaruutta.
Kuusamon Pallo-Karhut juhlii jo kolmatta perättäistä naisten lentopallomestaruutta.
Kuva: Jussi Väätäinen

Naisten liiga, 4. loppuottelu, PaKa–LP Kangasala 3–0 (25–18, 31–29, 25–23). PaKa Suomen mestari otteluvoitoin 4–0.

Naisten neljännestä lentopallofinaalista povattiin yleisesti läpihuutojuttua, kun Kuusamon Pallo-Karhut oli tehnyt ison ryöstön Kangasalle ja kaapannut Pitkäjärveltä mukaansa kolikotkin.

LP Kangasalan oletettiin saapuvan Koillismaalle lyötynä joukkueena, mutta toisin kävi.

Arttu Keränen sai piiskattua kolme ensimmäistä loppuottelua hävinneen vieraan kunnon taisteluun lähes toivottomassa tilanteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä