Il­ta­kä­ve­lyl­lä Erkki Hujasen kanssa osa 1 – Näin Top­pi­lan sa­ta­maan virtasi itäau­to­ja ja maa­päh­ki­nöi­tä

Kaleva aloittaa uuden podcastin Oulun paikallishistoriasta. Iltakävelyllä Erkki Hujasen kanssa -podcastissa keskustellaan Oulun historiaan liittyvistä kiinnostavista paikoista, tapahtumista ja henkilöistä.

Tshekkoslovakialaisen autotehtaan autoja purettiin Puolasta saapuneesta rahtilaivasta Toppilan satamassa Oulussa 26.6.1961.
Tshekkoslovakialaisen autotehtaan autoja purettiin Puolasta saapuneesta rahtilaivasta Toppilan satamassa Oulussa 26.6.1961.
Kuva: Kaleva/Journalistinen kuva-arkisto/Museovirasto
Kuuntele osa numero 1: Iltakävelyllä Erkki Hujasen kanssa Kauko Kalaoja Äänitehoste: Yle
Tekijä: Pekka Säkkinen

Laivalla saapuva itäauto, esimerkiksi Skoda, oli tuttu näky Oulun satamassa Toppilassa sotien jälkeisinä...

Syystarjous, Sinulle!

Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus sovelluksessa ja verkkosivuilla Näköislehdet ja arkisto Podcastit, galleriat ja live-lähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit, koulutukset ja tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä