Kolumni

Kun ostaa sian sä­kis­sä, saa kor­kein­taan kärsiä

Kirjailija-toimittaja Matti Rönkä sanoi haastattelussa, että nykypolvi suhtautuu tietoon uudella tavalla. Että kun yrittää ehdottaa, että opettaisi renkaiden vaihdon, niin ne heilauttavat kättään ja kertovat katsovansa netistä, jos tarvitsee.

Kuvitellaanpa tilanne. On synkkä ja myrskyinen yö. Vettä tulee, hermot menee ja tiellä kulkee. Tenavat takapenkillä ja sairas isoäiti edessä. On kiire. Kotiin ja saada mummo lepoon.

Auto alkaa vatkata kuin valkuaista. Ohjaat sen pientareelle. Kapealle. Auto jää osittain tielle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut