Essee

Kun kol­mios­ta tuli liian hulppea koti lap­si­per­heel­le, hinnan mak­sa­vat kaikki

Asumisolojen heikentäminen on lisä ketjussa, joka kasvattaa eriarvoisuutta, eikä köyhyys ole hyvä kasvualusta tulevaisuuden toivoille, kirjoittaa Päivi Alasuutari.

On hämmästyttävää, millaisia kommentteja olen saanut köyhien perheiden asumisongelmista kertoviin juttuihini.

Viimeisen kahden vuoden aikana olen tehnyt  tehnyt useita juttuja pienituloisten ihmisten asumisen ahdingosta sen jälkeen, kun hallitus päätti tehdä mittavia leikkauksia asumistukeen.

Useampi asumisjuttujani kommentoinut lukija piti selvänä, että asumistukijärjestelmä itsessään nostaa vuokria.

Ei nosta ainakaan merkittävissä määrin, kertoo Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) selvitys vuodelta 2022.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut