Kul­ta­kai­vos avataan uu­del­leen ke­vääl­lä – "Olemme aloit­ta­neet kes­kus­te­lut ura­koit­si­joi­den ja toi­mit­ta­jien kanssa pa­la­tak­sem­me töihin"

Pilar Goldin toimitusjohtaja Jeremy Gray uskoo, että kaivoksesta saisi kultaa lähes 3 000 kiloa vuodessa.

Pilar Gold käynnistää Raahen kultakaivoksen kevään aikana.
Pilar Gold käynnistää Raahen kultakaivoksen kevään aikana.
Kuva: Vesa Joensuu

Kanadalainen Pilar Gold -yhtiö aloitti noin kuukausi sitten kaivoksenjohtajan Jim Jacksonin ja yhtiön operatiivisen johtajan Richard Crewin johdolla valmistelemaan Raahen kultakaivoksen uudelleenkäynnistämisen.

– Kevät on hyvä aika uudelleenkäynnistämiselle. Olemme aloittaneet keskustelut urakoitsijoiden ja toimittajien kanssa palataksemme töihin, toimitusjohtaja Jeremy Gray kertoo tiedotteessa.

Uudelleen avaamisen rahoittamiseksi yhtiö on käynnistänyt kahdeksan miljoonan Kanadan dollarin eli noin 5,6 miljoonan euron pääomakorotuksen samoilla ehdoilla kuin aiemminkin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä