Kou­lu­tus­kes­kus JEDUsta ke­vät­lu­ku­kau­del­la 2020 val­mis­tu­neet

Koulutuskeskus JEDUsta kevätlukukaudella 2020 valmistuneet

Julkaisuluvan antaneet opiskelijat

HAAPAJÄRVI

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Flankkila Roope, Hintsala Saana, Jaakonaho Meri, Liimatainen Sonja, Maijala Kimi, Niskanen Anna, Nurmi Emma, Paavola Johanna, Perkkiö Karolin, Pikkarainen Joni, Raappana Jasmiina, Rautakoski Linus, Sarja Ida, Selkäinaho Viljami, Tiitinen Herman, Tiitto Miska, Tölli Lasse, Vinkka Henri

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Heinonen Matleena, Honkaperä Venla, Huitula Milla, Höyhtyä Joonatan, Katajamäki Maria, Katiska Antti, Kozlov Aili, Loiva Siiri, Nevalainen Antti, Närhi Noora-Maria, Pesonen Niina, Piirainen Tiina, Puronhaara Marja, Ruisaho Joni

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja

Hietala Suvi, Kangasharju Rauli, Marin Sari, Seppä Anne

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä

Ahola Laura, Hautamäki Kati, Huikari Toni, Korri Eemil, Ojala Toni, Ollila Tuomas, Pitkänen Jere, Poutanen Juho, Pylkkö Veikka, Tulppo Severi

Metsäalan perustutkinto, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja

Jämsä Heikki, Kaarlela Jorma, Kiviniemi Anssi, Konttila Viljami, Kupiainen Mika, Lempola Jere, Niemi Janne, Niemimäki Kimmo, Niinikoski Eeva, Niinikoski Juho, Niinikoski Jyrki, Palola Antti, Palola Tapio, Piippo Ville, Saarela Keijo, Saarimaa Lauri, Sirviö Outi, Särkiniemi Jarmo, Vähätiitto Juuso, Ylikulju Auno, Åvist Jan-Patrik

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Komulainen Antti, Laasanen Jari-Matti, Pekkarinen Eetu, Perkkiö Jani, Ylikotila Samu

HAAPAVESI

Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (valma)

Pirnes Arttu

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Ollanketo Tuomas

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori

Holappa Sirpa, Jutila Sabina, Karvonen Risto, Mustonen Anne, Ollanketo Heli, Pirnes Erja, Saarela Heidi

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Aakko Annika, Aho Aurelia, Nurmesniemi Ninni, Olli Annika

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Jaakola Eetu, Kivioja Joni, Koivu Jani, Niilekselä Juho, Riikola Jere, Tiilikainen Tatu, Vihelä Arto

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, toimitilahuoltaja

Harju Marianne, Heitto Jari, Hiltunen Esko, Lehtola Markus, Murtoperä Kaisa, Mäenpää Jesse

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luonto-ohjaaja

Ukonaho Amanda

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kodinhuoltaja

Louhivuori Tanja, Kaakinen Mari

Puualan perustutkinto, puuseppä

Jantunen Aatu

Puutarha-alan perustutkinto, puutarhuri

Hautala Helka, Huotari Tanja, Lehto Tiina

Puutarhatalouden perustutkinto

Ainasoja Jonna, Eskola Linda, Ylitalo Annikki

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Harjula Tommi, Hintsala Tero, Huhtala Topias, Huhtala Veikko, Härö Joonas, Irvankoski Ilkka, Jylkkä Timi, Koirikivi Juho, Lehtomäki Janne, Lipponen Mats, Myllymäki Aapo, Männistö Konsta, Mäyrä Jere, Mäyrä Saku, Niemelä Juho, Pekkarinen Tuukka, Viitala Aatu

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Rytky Minttu, Törmänen Jenni

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Morko Niko

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto

Hanhisuanto Rami, Kieleväinen Joona, Kolehmainen Tomi, Nahkala Roope, Pihlajaharju Eemil, Ruuska Valtteri, Rytky Joni, Tuovinen Jere

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ict-asentaja

Hankonen Aaro, Höykinpuro Teemu, Jääskelä Joonas

KALAJOKI

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Junttila Oskari, Maarala Matias, Siermala Pyry

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja ja koneasentaja

Ikäheimo Ooke

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Heikkilä Eetu, Niemi-Korpi Niko, Perttula Toni, Rahja Jere, Sinihalme Antti

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Heikkilä Eetu, Kant Tuukka, Kelhä Janne, Kivioja Antti, Kääriälä Kimmo, Lauri Roope, Niskakangas Wiljam, Rahkola Thomas, Siironen Aleksi, Sukk Sander, Tuomisalo Taneli, Yli-Antola Iikka

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, tuotteen suunnittelun ja valmistuksen osaamisala

Kortet Heidi, Peltola Marjatta

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, ympäristön suunnittelun ja rakentamisen osaamisala

Hannus Janita, Visuri Sari

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja

Isokääntä Riikka, Lamminniemi Lilja, Leskinen Jimi, Nieminen Nea, Nikupaavo Eetu, Näreaho Essi, Simi Matias

Matkailualan perustutkinto, matkailuvirkailija

Alajoki Iiris, Koskela Nanna, Lähdemaa Patrik, Männikkö Janika, Nikolova Agnesa, Uusitalo Eveliina

Matkailualan perustutkinto, vastaanottovirkailija

Koistinen Juha, Manninen Annika

Puualan perustutkinto, puuseppä

Isokääntä Veeti, Jylhä Joona, Kurikkala Ville, Lastikka Eetu, Mustonen Kalevi, Pietilä Severi

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Impola Joel, Isokääntä Jyri, Jutila Atte, Jutila Niko, Laaninen Nikolas, Lapintaival Santtu, Luhtavaara Niklas, Mustonen Ville, Mäyrä Topi, Nikula Huuko, Nikupaavo Jori, Okkonen Nino, Priuska Joni, Saartoala Niko, Sipilä Nino, Tolonen Väinö, Veijalainen Aapo, Wörlin Juho, Ängeslevä Joel

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, sisustusalan osaamisala

Rekilä Marjaana, Viitala Marjut

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, ompelija

Kiilakoski Marjut, Mehtälä Minna, Nivalainen Lea

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto, vaatetusompelija

Elme Anna-Leena, Ylikulju Sanni

NIVALA

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Aho Jussi, Herranen Jussi, Honkala Konsta, Hyytinen Jesse, Kauppila Konsta, Kivi Kristian, Marjakangas Lauri, Niemikorpi Juuso, Palola Daniel, Rauhala Janne, Salmela Eetu, Tapaninaho Markus, Turpeinen Max, Virvel Miika

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetiikkaneuvoja

Lindholm Henna

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Kaikkonen Satu, Kumpulainen Iina

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, parturi ja kampaaja

Laurila Ulla, Liimatainen Anna, Muhonen Sigge

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja

Ahola Emma, Korkiakoski Lotta, Kotila Tiina, Kärkkäinen Paula, Ruotsalainen Saara, Sarja Julia, Takanen Noora, Virta Roosa

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Koskela Emma, Paananen Janne

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneistaja

Lepistö Matti

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Vähäaho Vikke

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja ja levyseppähitsaaja

Teppo Niko

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Leinonen Jimi, Parttimaa Erik, Törmälehto Topi, Ylikotila Mikael

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Haikara Jere, Hannula Tero, Hosionaho Petri, Keski-Korpi Arttu, Korkiakoski Riku, Korpi Mikko, Korri Miika, Manninen Lauri, Manninen Valtteri, Puurula Juho, Saukonoja Jaakko, Takarautio Arttu

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, tuotteen suunnittelun ja valmistuksen osaamisala

Hangasmaa Roosa, Hirvi Sisamon, Junnila Anne, Kärki Hanna, Lotjonen Inna, Niemi-Korpi Milla, Sokolova Anna, Wasenius Sini

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja

Ojala Iida

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Eerikäinen Santeri, Haataja Severi, Hakula Santeri, Honkala Monika, Häivälä Miika, Isokääntä Samuli, Kantola Eero, Koivisto Jasmin, Nahkala Jere, Ohtamaa Jimi, Rättyä Joonas, Siltala Ville, Someroja Mikael, Tikkanen Antti, Vähäsöyrinki Matias

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja

Ahonen Jussi, Aksila Joonas, Eskola Jami, Huhtala Eetu, Huitula Matias, Junttila Joni, Juola Miko, Jämsä Pasi, Järvelä Jaakko, Kalliokulju Artturi, Kivioja Miikka, Laukka Markus, Niskanen Eemil, Pikkarainen Joel, Sarja Niko, Silver Tomi, Takanen Perttu, Turpeinen Eetu, Uusitalo Niko, Vesaluoma Ville

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Ainali Kaisa, Aitto-oja Joonas, Aitto-oja Toni, Heikkilä Nikolai, Hämäläinen Kasperi, Ilola Oskari, Jussila Juho, Karjalainen Vili, Kekarainen Jonne, Kivioja Tuukka, Kukkonen Henri, Lehtola Juha, Lohi Osmo, Mikkola Juuso, Moilanen Jari, Muhola Jesse, Myllyoja Otto, Neuvonen Topias, Niemetmaa Niko, Paakki Eevert, Palola Santtu, Palola Tomi, Pietikäinen Vilho, Pääkkö Niko, Tolonen Miika, Tölli Annele, Tölli Elias, Tölli Erik, Vähäsöyrinki Joni, Vähäsöyrinki Joona, Yliniemi Tuomas

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Hakula Aija, Hautamäki Niina, Mustanoja Eija

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Heikkilä Simo, Kamunen Sirkku, Koskela Ville, Mäki Joonas, Parttimaa Jari, Saastamoinen Hannu, Salonsaari Ilkka

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto

Alakotila Toni, Ampula Arttu, Isokivelä Jarmo, Karhu Olli, Kauranen Antti, Kemell Aleksi, Keski-korpi Hannu, Koivisto Joonas, Laulumaa Leo, Mehtälä Niklas, Mehtälä Roni, Mikkola Nicholas, Saaranen Jami, Timlin Saku, Turpeinen Tuomas, Tölli Joel, Uusitalo Joonatan, Ylikotila Elias

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, sisustusalan osaamisala

Rantala Merja

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Kinnunen Samuel, Nätti Matti, Tölli Juho, Törmälä Kaapo

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, mittatilausompelija

Vainio Natalia

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ict-asentaja

Heikkilä Sami, Korpinen Jaani, Luukko Janne, Naukkarinen Miska, Nevala Riku, Pennala Antti, Pudas Patrick, Saari Roni, Sandholm Joonas

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja

Jämsä Elisabet, Toivonen Fiia, Ylimäki Alina

OULAINEN

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala

Ahonen Vieno, Merijärvi

Latomaa Eveliina, Oulu

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Härö Jonna, Hätälä Jaakko, Kotila Pinja

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija

Raiski Niko

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, kodinhuoltaja

Lahtinen Vilma, Nevalainen Nora, Saukko Riina, Tyyskä Iivari, Vierimaa Atte

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, toimitilahuoltaja

Hihnala Aila, Tienhaara Jonna

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Esko Juuso, Jokitalo Lauri, Kakko Jenni, Keskinen Ville, Koivukangas Jani, Kortesalmi Juho, Kyllönen Kiia, Lehtikangas Jutta, Molchun Elena, Muilu Leena, Oja Onni, Pakkala Juliaana, Saartoala Mikael

Liiketoiminnan perustutkinto

Heiskanen Janika, Juola Tiia, Puolitaival Virpi, Rasinaho Janette, Tornberg Anna, Vuoti Sara, Ylitalo Tiia

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja

Arvola Olli, Jussinniemi Miia, Kangas Helena, Kangas Johanna, Närhi Sirkka-Liisa

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Lumiaho Roosa

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija

Karkulahti Teea

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, ensihoidon osaamisala

Hämäläinen Janina, Koivula Venla, Kärkkäinen Noora, Mämmelä Teemu, Rajaniemi Jenni, Riihimäki Jesper, Seppä Julianna, Silver Katri, Tammela Jenny, Tervamäki Lauri

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen osaamisala

Jylhä Anni, Kangasjärvelä Netta, Korkiakoski Nelli, Savela Tiina

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala

Barbari Safia, Bonney Virpi, Eilola Anna-Maija, Haapakangas Päivi, Hedborg Vera, Hämeenaho Johanna, Kamal Hanaa, Kamula Eija, Keränen Sallamari, Kopsala Tiia, Kumpula Elli, Mäkelä Taru, Paakkari Maija, Parfentieva Irina, Pesonen Merja, Ritolehto Sisko, Saukko Hanne, Setälä Neea, Stenholm Jutta, Suvanto Sonja, Tomperi Maarit, Tähjänjoki Sirpa, Valorinta Emma, Valtokari Marika, Vähäaho Tanja

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala

Airaksinen Assi, Huttula Katariina, Järvelin Risto, Karjalainen Merja, Kononen Riikka, Kurtti Sanna, Luoto Mika, Luoto Nina, Malinen Janika, Mattila Päivi, Niemelä Hannele, Orava Emma, Poukkula Saara, Rasouli Zainab, Ritala Virpi, Tamsi Milka, Tapio Tommi, Timonen Marjo

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala

Aatsinki Saana, Alaraappana Lotta, Bogdanoff Pekka, Harjula Heidi, Hartio Miia, Hietamäki Alina, Hintikka Ruusa, Hintsala Adele, Hoffren Roosa, Hänninen Inka, Isokääntä Minna, Isopahkala Aatu, Jokela Tanja, Kangas Jenna, Kangas Piritta, Kangasharju Rebekka, Karvonen Tarja, Keihäskoski Noora, Kiiskinen Noora, Kirjava Jukka, Kivioja Jaakko, Korkeakangas Julia, Koski Sanna, Kustula Konsta, Laakkonen Milla, Laitala Marko, Lappalainen Reea, Lehtikangas Fiia, Lumiaho Vilma, Malinen Jessica, Mäntykangas Riikka, Niemelä Mira, Nikula Marjo, Parkkinen Janna, Parttimaa Pauliina, Peltokorpi Pihla, Rantala Ella, Ranua Katja, Ristinen Sirkku, Rättyä Kia, Soukka Kaisa, Tolonen Annastiina, Turpeinen Anne, Vehkalahti Marko, Ylitalo Tuula

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja, perustason ensihoidon osaamisala

Jaatinen Katja

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Autio Juuso, Eilola Roope, Hietala Topias, Huhtamäki Kia, Järvenpää Jesse, Kolehmainen Eemil, Kämäräinen Jan-Erik, Kämäräinen Niilo, Kärki Reetta, Martinmäki Riku, Säily Toni, Ukonaho Janne, Veijalainen Aaron

PIIPPOLA (Siikalatva)

Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto, media-assistentti

Hämäläinen Arttu

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, tuotteen suunnittelun ja valmistuksen osaamisala

Huru Katja, Junno Markus, Mustonen Sinikka, Piippo Tiina, Piirainen Sirkka, Rautakoski Karoliina, Rinne Marjut, Takamäki Mari, Tervola Sari

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, ympäristön suunnittelun ja rakentamisen osaamisala

Käpylä Katri

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja

Lintula Niina, Liukko Nuutti

Media-alan perustutkinto

Kamula Roni, Rasinaho Jonne, Riikonen Tiia, Vuorma Alma

Puualan perustutkinto, puuseppä

Fält Ismo, Leinonen Julius

Puuteollisuuden perustutkinto

Keränen Niko

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, käsityön ohjaustoiminnan osaamisala

Holappa Mirja, Lepistö Tiina, Parkkinen Raija, Takalo Jaana

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, sisustusalan osaamisala

Honkala Oona, Jurva Valtteri, Leppävuori Riikka, Väyrynen Harriet

YLIVIESKA

Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto, media-assistentti

Jokitalo Henrik

Media-alan perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja

Jääskeläinen Ahti, Röyttä Taru, Uusitalo Eero, Ylimäki-Kortet Hanna

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala

Hiltunen Riitta

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen osaamisala

Hjelm Ronja, Huhtala Veera, Härö Kristian, Mäki-Maunus Milla, Nevanoja Eveliina, Niemi Hanne, Paavola Venla, Peltosaari Jenna, Saaranen Roosa, Saartoala Jemina, Särkiniemi Emma, Tapio Salla

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala

Kiss Mirtill, Konttila Jenni, Korhonen Niina, Laukka Hanna, Markkinen Laura, Matilainen Riikka, Niemi Suvi, Nikulainen Heidi, Ritvonen Anna, Selkäinaho Jutta, Syrjämäki Noora, Vuorela Jaakko

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala

Aho Tiia, Autio Veera, Hurme Essi, Kiiskilä Mikko, Kiss Szilvia, Koivisto Meri, Koivumaa Vesa, Komu Ilkka, Koutonen Maija, Räisälä Arto, Räisänen Kaisa, Sainio Jenni, Salmi Rosa, Sorjonen Miia

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala

Arvola Jenni, Avilovs Rekardo, Göös Aada, Harjula Aada, Harjula Amanda, Harmaala Eeli, Haukipuro Susanna, Heikkinen Iina, Hosionaho Teemu, Isokääntä Laura, Kantola Natalia, Kero Päivi, Kerola Saara, Kronqvist Milla, Kunelius Eira, Laine Paula, Laurila Milla, Leinonen Marjo, Leskelä Roosa, Luonua Aleksi, Luonua Riitta, Mustanoja Heli, Nikki Riikka, Ojalehto Jatta, Palola Jasmina, Pärn Daniel, Ranta Marita, Saarnio Camilla, Salonurmi Silja, Saukkonen Janika, Tikkanen Tuula, Tilvis Aija, Tölli Henri, Viljamaa Katriina, Vähäsöyrinki Laura

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, vanhustyön osaamisala

Laakkonen Janita, Takalo-Haikola Heikki