Kaavoitus: Vä­li­ky­län ja Ruskon teol­li­suus­aluei­den väliin suun­ni­tel­laan uutta työ­paik­ka-aluet­ta

Sää: Ke­vät­tal­ven nätit päivät jat­ku­vat Oulun seu­dul­la, kes­ki­viik­ko­na voi tulla lisää lunta

Luitko jo tämän: Oulun ke­hu­tul­la tont­ti­po­li­tii­kal­la on kään­tö­puo­len­sa – Ve­ron­mak­sa­jien rahoja on myös tuh­lat­tu, arvioi apu­lais­pro­fes­so­ri

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Kolumni
Tilaajille

Ko­ro­na­su­lut vä­hen­si­vät hii­li­di­ok­si­di­pääs­tö­jä – pi­toi­suuk­sis­sa se ei näy

Jos peräkkäisinä vuosina onnistuttaisiin tekemään yhtä suuria vähennyksiä, hiilidioksidipäästöt loppuisivat kokonaan kuudessatoista vuodessa.

Koronapandemia ja siitä johtuneet sulut aiheuttivat huomattavia vähennyksiä teollisuuden sekä maa- ja lentoliikenteen päästöihin. Ilmastoon vaikuttavat hiilidioksidipäästöt vähenivät maailmanlaajuisesti noin 6,4 prosenttia vuonna 2020. Vuonna 2021 päästöt kuitenkin palasivat jo lähes 2019 tasolle.

Hiilidioksidipitoisuuden kasvussa väliaikainen päästövähennys ei näy, mitä moni on ihmetellyt sosiaalisessa mediassa.

Koitan tässä selventää miksi ei näy. Sisältövaroitus: tämä kolumni sisältää matematiikkaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.