Korkein oikeus kumosi Ro­va­nie­men ex-kon­ser­nia­sia­mie­hen kor­vaus­vel­vol­li­suu­den – ei ollut jul­kis­ta valtaa käyt­tä­vä henkilö

Asianajaja Jaakko Kuparinen ja Rovaniemen entinen konserniasiamies Heli Välikangas hovioikeudessa vuonna 2023.
Asianajaja Jaakko Kuparinen ja Rovaniemen entinen konserniasiamies Heli Välikangas hovioikeudessa vuonna 2023.
Kuva: Anssi Jokiranta

Korkein oikeus on antanut ratkaisun Rovaniemen entisen konserniasiamiehen Heli Välikankaan valitukseen.

Asia liittyy Rovaniemen sijoitustoimintaa koskevaan oikeudenkäyntiin.

Käräjäoikeus ja hovioikeus totesivat Välikankaan olleen sijoituksia valmistellessaan virkavastuussa ja menetelleen sen vastaisesti. Hänet tuomittiin tuntuviin vahingonkorvauksiin laittoman toiminnan vuoksi.

Korkein oikeus kuitenkin katsoo, että Välikangas ei ollut työssään rikoslaissa tarkoitettu julkista valtaa käyttävä henkilö.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä