Ko­koo­mus­vai­kut­ta­jia har­mit­ta­vat vies­tin­tä­tap­piot pe­rus­suo­ma­lai­sil­le: "Näyt­tää siltä, että meitä pot­ki­taan koko ajan"

Kokoomuksen piirijohtajien mukaan eroja pääministeripuolueen ja perussuomalaisten välillä olisi pitänyt tuoda paremmin esiin.

Kokoomuksen kannatus on ollut luisussa jo pidemmän aikaa. Hallituspuolueista perussuomalaiset on kiilannut kokoomuksen edelle puoli vuotta ennen eduskuntavaaleja.
Kokoomuksen kannatus on ollut luisussa jo pidemmän aikaa. Hallituspuolueista perussuomalaiset on kiilannut kokoomuksen edelle puoli vuotta ennen eduskuntavaaleja.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Pääministeripuolue kokoomuksen piirijohtajat löytävät puolueen kannatusalhoon selityksiä muun muassa löysästä viestinnästä ja kilpailevista puolueista. STT haastatteli seitsemän piirin johtajat kysyäkseen, miten laskeva kannatus vaikuttaa puolueen ilmapiiriin ja millaisia keskusteluja aiheen tiimoilta käydään.

Haastattelut annettiin nimettömästi, koska julkisen kritiikin esittäminen voisi hankaloittaa joidenkin haasteltavien asemaa puolueessa.

Kokoomuksen kannatus on ollut luisussa pitkään. Viimeisimmässä Ylen kannatusmittauksessa perussuomalaiset kirivät puolueen ohi toiseksi suosituimmaksi puolueeksi. Lähes kaikki haastateltavat myöntävät, että huonot kannatusmittaukset syövät mielialaa.

– Koko ajan kerrotaan, että milloin ollaan laskusuunnassa ja milloin ollaan ylimielisiä ja milloin ollaan mitäkin. Kaikki tämä uutisointi, mitä tällä hetkellä on, ei se tietenkään nosta kenenkään mielialaa.

Paniikkimielialaa ei haastateltavien mukaan ole aistittavissa. Erityisesti eduskuntaryhmässä osataan kuitenkin laskea, montako kansanedustajan paikkaa omaan vaalipiiriin olisi nykykannatuksella jäämässä.

"Perussuomalaismyönteisin" maahanmuuttopolitiikan kasvona

Useat piirijohtajat selittävät laskusuhteista kannatusta hallitusvastuulla. Äänestäjien suuttumuksen ikävistä päätöksistä koetaan kaatuvan erityisesti kokoomuksen niskaan.

Monien mielestä kokoomuksen tulisi terästää viestintäänsä ja tuoda esille, että se ei yksin päätä hallituksen asioista. Muutama haastateltava pohtii, että eroja kokoomuksen ja perussuomalaisten välillä olisi pitänyt tuoda paremmin esiin.

– Mehän olemme olleet kauhean sivistyneesti aina eri mieltä. Silloin se näyttää siltä, että meitä potkitaan koko ajan.

Kokoomuksen piirijohtajat vakuuttavat, että puoleen puheenjohtaja Petteri Orpolla on yhä puolueen tuki.
Kokoomuksen piirijohtajat vakuuttavat, että puoleen puheenjohtaja Petteri Orpolla on yhä puolueen tuki.
Kuva: Mikko Stig / Lehtikuva

Esiin nousee myös, että puolue olisi voinut keskittyä enemmän hallituspolitiikkaan opposition nokkimisen sijaan.

Paljon puhetta on herättänyt myös eduskuntaryhmän aiemmin lokakuussa julkaisema maahanmuuttopoliittinen linjapaperi. Linjausten valmistelua johti kansanedustaja Atte Kaleva.

– Ryhmäjohto teki taktisen virheen, että meidän kaikkein perussuomalaismyönteisin edustaja on sen (työryhmän) puheenjohtaja ja julkisesti esiintyy, STT:lle kerrotaan.

Itse linjapaperin lopullisesta sisällöstä ei vaikuta olevan erimielisyyttä. Useampi haastateltava pitää kuitenkin ongelmallisena sitä, miltä Kalevan rooli näytti ulospäin.

Talousviestintä ei kiinnosta ihmisiä

Osan kritiikistä saavat kokoomuksen ministerit, joiden viestintää pidetään toisaalta liian virkamiesmäisenä, toisaalta liian kaukaisena ihmisten arkitodellisuudesta.

– Jos me sanomme, että "meidän budjettivaje on nyt toistuvasti kumulatiivisesti kohta 8–9 miljardia". Ei se kiinnosta millään tavalla ihmistä, joka hakee maitoa ja leipää kaupasta ja miettii, miten hän saa huomisen ruoan lapsilleen yksinhuoltajana.

Valtaosa haastatelluista uskoo kannatuksen nousevan vaaleihin mennessä.

– Tärkeintä on, että ei nyt ruveta muuttamaan linjaa tai liimaamaan päälle jotain, mitä me emme puolueena ole.

On myös heitä, jotka penäävät puolueelta vahvempia omia avauksia ja selkeämpää mielipidejohtajuutta.

Osa kannatuslaskusta menee puolueen puheenjohtajan, pääministeri Petteri Orpon ympärillä velloneiden mediakohujen piikkiin. Oikeuskansleri selvittää paraikaa, oliko Orpo esteellinen Garden Helsinkiin ja Valmet Automotiveen liittyvissä päätöksissä.

Kaikki haastateltavat vakuuttavat, että Orpolla on puolueen tuki. Puolueen kannatusta kohut ovat kuitenkin kolhaisseet.

Ilmoita asiavirheestä