Ranskaan saavuttiin viiden viikon matkanteon jälkeen. Torstaina Alpo rantautui Caenin keskustaan. Menomatkaa hidasti se, että Alpo pysähteli useassa satamassa Suomessa ja Ruotsissa ja miehistö esitteli alusta yleisölle. Matkansa aikana miehistö myös keräsi rahaa Ukrainalle.
Kuva: Tomi Tirkkonen
Oululainen hinaaja Alpo saapui miehistöineen torstaina Ranskaan Caeniin juhlistamaan Normandian maihinnousun vuosipäivää.
Kyseessä ei ole mikä tahansa kokoonpano, sillä Alpo on rakennettu kyseistä maihinnousua varten yli kahdeksankymmentä vuotta sitten. Miehistö puolestaan koostuu Merikaupunni Oulu -nimisen yhdistyksen jäsenistä, jotka vapaaehtoisesti korjaavat ja ylläpitävät Alpoa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut