Kios­kil­ta saa ny­kyi­sin pizzaa, ho­da­rei­ta ja jopa vuok­ra-au­to­ja – mutta mihin ih­mee­seen ka­toa­vat Oulun kios­kit?

Oulun katukuvasta on poistunut viime vuosina pitkä liuta kioskeja. Yhtä ja samaa syytä lopettamisiin ei ole, vaan kioskin tie on voinut tyssätä niin asiakkaiden vähenemiseen kuin rakennuksen purkamiseenkin.

Tuija Jaako ottaa kinkku-ananaspizzan uunista Ratakadun R-kioskilla, jonka kauppiaana hän on toiminut reilut kahdeksan vuotta. Jaako uskoo ruokatarjonnan vain lisääntyvän kioskillaan tulevina vuosina, ja se sopii hänelle hyvin.
Tuija Jaako ottaa kinkku-ananaspizzan uunista Ratakadun R-kioskilla, jonka kauppiaana hän on toiminut reilut kahdeksan vuotta. Jaako uskoo ruokatarjonnan vain lisääntyvän kioskillaan tulevina vuosina, ja se sopii hänelle hyvin.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Pizzaa, hodareita, kanansiipiä, toasteja, taquitoja, panineja, lihapiirakoita.

Menusta ei sitä ehkä heti arvaisi, mutta ollaan kioskilla. Tarkemmin Ratakadun R-kioskilla Oulun Raksilassa.

Uuni piippaa. Kauppias Tuija Jaako sujauttaa kätensä patakintaan sisään ja vetää uunista ulos juuri sopivasti rusehtavan kinkku-ananaspizzan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä