Ylöspäin on kova hinku
Kiipeily on saanut entistä suuremman jalansijan Suomessa viimeisen vuosikymmenen aikana. Oulun Kiipeilyseura -91:llä on jo nelisensataa jäsentä. Junioripuolelle tulijoita on riittänyt tungokseen asti.
Oulu
Olo on vähän kuin Gibraltarilla. Pieniä jalkoja ja käsiä vilisee joka puolella, kääntää katseensa minne tahansa.
Nämähän kiipeilevät yhtä taitavasti kuin apinat.
– Tämä on tosi hauskaa, kun pääsee haastamaan itseään, Ukko Hautala huikkaa ja lähtee kapuamaan Oulun kiipeilykeskuksen boulderointi-seinää ylös ties monettako kertaa.
Kymmenvuotias Ukko kertoo harrastavansa kiipeilyn ohella partiota, rumpujen soittoa ja yleisurheilua. Kiipeilyn hän on aloittanut tänä syksynä, mutta kokemusta on karttunut pohjalle kahdelta Oulun Kiipeilyseuran järjestämältä kesäleiriltä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut