Jääkiekon MM-kisat alkavat tänään. Suomi kohtaa avausottelussaan Valko-Venäjän.
Leijonissa pelaa lukuisia kärppätaustaisia pelaajia. Tämän kauden Kärpistä mukana ovat Lasse Kukkonen ja Mika Pyörälä.
Kalevan Kiekkostudiossa urheilutoimittaja Kimmo Siira ja verkkotuottaja Heikki Uusitalo käyvät läpi muutamia kiinnostavimpia oululaistaustaisia pelaajia. Yksi heistä on paljon puhuttu ja kritisoitukin Juhamatti Aaltonen.
- Eihän näissä viime aikojen esityksissä ole mitään sellaista, mikä indikoisi, että hän olisi käänteentekevä pelaaja jääkiekon MM-kisoissa, Kimmo Siira toteaa.
Siira kuitenkin huomauttaa, että Oulussa muistetaan varsin hyvin Aaltosen aiempien kausien mahtisuoritukset ja huikea potentiaali.
Siiran mukaan Leijonien päävalmentaja Lauri Marjamäki on ottanut Aaltosen kohdalla tietoisen riskin.
– Hän tietää tasan tarkkaan, että iso riski on otettu. Toisaalta palkintokin voi olla mahtava.
Twitter: @KiSiSiira ja @HeikkiUusitalo
Katso jääkiekon MM-kisojen otteluohjelma.
Lue tästä Suomen MM-joukkueen esittely pelaaja pelaajalta.