Sää lämpenee äitienpäivän viikolla vähitellen. Kymmenen asteen lämpötila ylitetään monin paikoin Pohjois-Pohjanmaalla viikon mittaan.
Ilmatieteen laitoksen meteorologi Ari-Juhani Punkka kertoo, että kevätsäiden aallonpohja kohdattiin loppuviikosta. Lämpötila nousee yli kymmeneen asteeseen Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa jo maanantain aikana. Maanantai-iltapäivällä voidaan saada myös kuurottaisia sateita.
Tiistaina Venäjän puolella on liikkeellä saderintama, joka voi yltää Kainuuseen ja Koillismaalle. Itäpuolella maata iltapäivän lämpötila voi jäädä muutamaan plusasteeseen. Oulun seudulla varsinkin sisämaassa voidaan odottaa lämpötilan nousevan kymmenen asteen tuntumaan.
Saderintama voi liikkua Lapin puolelle keskiviikon aikana ja Lapissa voi sataa tuolloin räntää ja lunta. Pohjois-Pohjanmaalla voi sataa keskiviikkona kuurottaisesti sisämaassa. Rannikolla on kuivempaa.
Torstaina Pohjois-Pohjanmaalle on luvassa poutaista ja heikkoa korkeapainetta. Perjantaina Oulun seudulla ja Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa voidaan nauttia jopa 15 asteen lämpötiloista.
– Päivälämpötiloissa on mahdollisuuksia, että päästäisiin 15 asteen tienoille. Ensi viikolla on leppeämmät ilmat kuin tänä viikonloppuna. Perjantai-iltapäivä voi olla säältään hieno, Punkka arvioi.
Äitienpäivän viikonlopuksi ennusteet lupaavat maan itäosiin kaakon suunnalta saapuvaa sadealuetta. Pohjois-Pohjanmaalle sateet voivat tulla perjantain ja lauantain välisenä yönä.
Perjantaina Pohjois-Pohjanmaalla koettiin ajankohtaan (3. toukokuuta) nähden viileimpiä ilmoja koko Ilmatieteen laitoksen yli 100 vuotta kattavan mittaushistorian aikana. Ilmatieteen laitoksen mukaan ensi viikolla päästään takaisin lähelle ajankohdan normaaleja lämpötiloja.
– 11-12 astetta on sellainen keskimääräinen maksimilämpötila tähän aikaan vuodesta. Perjantaina voidaan mennä jo keskiarvon yläpuolelle, meteorologi Ari-Juhani Punkka kertoo.
Kevät pääsi etenemään hyvin vappua edeltävän lämpimän jakson aikana, mutta läpi maan koettu kylmä jakso tyssäsi kehityksen. Alle viiden lämpöasteen jäävät päivän maksimilämpötilat ovat kasvun kannalta liian matalia, Punkka toteaa.
Katso paikkakuntakohtainen sääennuste Kaleva.fi:n Sää-sivulta.