Tilaajille

Kes­kus­ta­nuo­ret eh­dot­taa Suomeen il­mais­ta val­tiol­lis­ta "tin­de­riä"

Suuryritysten sovellukset hallitsevat parisuhdemarkkinoita. Keskustanuorten mielestä ne tähtäävät käyttäjien koukuttamiseen heidän auttamisensa sijaan.

Keskustanuoret ehdottaa valtiollista "tinderiä" auttamaan pitkäkestoisten parisuhteiden muodostamisessa.
Keskustanuoret ehdottaa valtiollista "tinderiä" auttamaan pitkäkestoisten parisuhteiden muodostamisessa.
Kuva: Jussi Leinonen / arkisto

Keskustanuoret esittää, että Suomeen kehitetään valtion ylläpitämä ilmainen parisuhdepalvelu. Valtiollisen "tinderin" tavoitteena on saada syntyvyys nousuun.

Keskustanuorten ehdotus pohjautuu siihen, että tutkimusten mukaan yksi merkittävä syy syntyvyyden alenemiseen on sopivan kumppanin puute.

Nykyään suurin osa parisuhteista alkaa nettipalveluissa, jotka ovat kansainvälisten isojen yritysten hallinnassa.

Keskustanuoret katsoo, että deittipalveluiden bisneslogiikka perustuu siihen, että käyttäjät viettävät mahdollisimman paljon aikaa sovelluksissa sen sijaan, että he löytäisivät pysyvän kumppanin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä