Kesän vil­je­ly­laa­ti­koi­ta voi pian vuok­ra­ta Oulussa – kau­pun­ki­vil­je­lyä on luvassa Hol­li­puis­tos­sa, Sal­me­lan­puis­tos­sa, Ve­tu­ri­au­kiol­la ja Ree­lin­ki­au­kiol­la

Oulun kaupunki vuokraa viljelylaatikoita kaupunkilaisten käyttöön ensi kesäksi.

Kaupunkiviljelyä voi harrastaa myös ensi kesänä Oulussa.
Kaupunkiviljelyä voi harrastaa myös ensi kesänä Oulussa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oulun kaupunki vuokraa viljelylaatikoita kaupunkilaisten käyttöön ensi kesäksi.

Viljelylaatikoiden varaus alkaa 22. maaliskuuta kello 8 ja päättyy 24. toukokuuta.

Viljelylaatikoita on varattavissa yhteensä 101 kappaletta, ja yhden laatikon varaushinta viljelykaudelle on 10 euroa.

Kaupunkiviljelyalueet sijaitsevat keskustan läheisyydessä. Paikat ovat Hollipuistossa, Salmelanpuistossa, Veturiaukiolla ja Reelinkiaukiolla.

Ainoastaan Hollipuistossa on kaupungin järjestämänä kasteluvesi. Muissa paikoissa viljelijät vastaavat itse kasteluveden tuomisesta alueelle.

Viljelykausi on 31. toukokuuta – 3. lokakuuta.

Viljelylaatikot varataan Oulun kaupungin sähköisen varauspalvelun kautta. Linkki varauspalveluun on kaupunkiviljelyn nettisivuilla ouka.fi/kaupunkiviljely.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä