Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kenellä on kor­vaus­vel­vol­li­suus Vas­taa­mon tie­to­mur­ros­ta?

Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurron uhrien (tuhansittain) vahingonkorvausasioissa on epävarmuutta.

Alan ”asiantuntijat” ovat pallotelleet juridisilla kysymyksillä ja pelotelleet uhreja vuosia kestävillä vahingonkorvausratkaisuilla. Maallikkojärjen mukaan asia on ihan selvä.

Eiköhän suurin osa ole hakenut hoitoa terveydenhuollon eli sairaalan/sairaanhoitopiirin kautta. Sieltä heidät on ohjattu tämän kuuluisan ”yhden luukun” -periaatteen mukaan erikoishoitoon vaikkapa Vastaamoon. Asiakas ei ole silloin itse valinnut lopullista hoitopaikkaansa, vaan on käsittääkseni edelleen asiakas- ja potilassuhteessa kyseessä olevaan terveydenhuoltoon.

"Psykoterapiakeskuksen tapaus on juuri nyt erittäin ajankohtainen, koska meillä jälleen kerran rustataan sote-mallia."

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut