Ampumaurheilu saa Ateenan hopeamiehestä Marko Kemppaisesta mainion keulakuvan Juha Hirven rinnalle. Kotkalainen Hirvi on jo vuosia kantanut yksin lajin ykkösmiehen manttelia, mutta sanavalmis Kemppainen kelpaa kaveriksi. Suomalaisiin vetoaa myös Kemppaisen sepporätymäinen olemus ja ulosanti.
Kemppaiselta eivät vastaukset lopu. Oman värinsä miehen persoonaan tuo muun muassa se, että olympiamitalista taisteleva kaveri pitää skeetin olympiakisan sarjojen välillä ajatuksensa kurissa lukemalla Korkeajännitystä ja kuuntelemalla raskasta metallia.
Mitä Kemppainen sitten laukoi Ateenassa ollessaan:
- Olen sellainen tavallinen kainuulainen tallaaja, kateellinen kaikille, hopeamies sanoi ennakkoinfossaan perjantaina. Finaalin jälkeen kateuden kohde löytyi: olympiavoittaja Andrea Benelli.
- Minulla on samanlainen stressi kuin Uuno Turhapurolla. Jos uni ei tule kolmessa sekunnissa, niin on stressi, Kemppainen kuvasi skeetin avauspäivän jälkeen.
Joukkueen juhlasuunnitelmista kuullessaan Kemppainen arveli, että Plakaan syömään lähteminen kuulostaa kivalta. Ateenan ravintolaelämän keskus ei vain tuntunut tutulta.
- Mikäs paikka se on? Jos luvan saan, niin juon oluen tai kaksi. Lupa pitää kysyä chiefiltä (olympiajoukkueen johtajalta Kari Niemi-Nikkolalta).
- En koskaan valita ruuasta, mikä varmaan näkyy vartalossa. Kreikkalaiseen ruokaan en kuitenkaan koske, lähinnä kisakylän hampurilaisravintolassa kisojen ajan ruokaillut Kemppainen sanoi.