Vuoden 2022 viimeisellä viikolla Kaleva-lehdessä suosittelin talousmetsien kasvatuksessa pyrittävän mahdollisimman suureen neulasmäärään eli hiilinieluun taimivaiheesta alkaen päätehakkuuseen saakka. Moni varmaan kysyy, mistä teollisuus saa sitten hyvälaatuista oksatonta tukkipuuta sahatavaraksi. Joudun valitettavasti vastaamaan ettei mistään sen jälkeen, kun viimeisetkin vanhat metsät on kaadettu.
Pohjois-Suomen teollisuus on tuotteissaan mainostanut hitaasti kasvanutta ja tiheäsyistä pohjoista puutavaraa. Oulun kaupungin leikkipaikkojen puiset välineet ovat suurelta osin juuri tätä alkuperää.
Muistan, kun edesmennyt Kajaani Oy:n metsänvartija Antti Kovalainen 1950-luvulla levähti meillä, Saukkovaaran kainalossa.