Neljä kertaa vuorokaudessa medialle annettava kelitiedote on se osa paikallisten liikenteenvalvontakeskusten työstä, mikä näkyy ja kuuluu parhaiten tavalliselle tienkäyttäjälle. Tienkäyttäjien lisäksi valvontakeskukset jakavat tietoa myös muun muassa kunnossapitokalustolle, jotta ne osaavat varautua tuleviin tilanteisiin.
Pohjois-Suomessa näitä keskuksia toimii nykyisin kaksi: Oulussa ja Rovaniemellä. Koko maassa keskuksia on vielä toistaiseksi yhdeksän, eli yksi jokaisessa tiepiirissä. Näistä Helsinki ja Tampere palvelevat tienkäyttäjiä ympäri vuorokauden, kertoo Oulun tiepiirin liikenteen palvelupäällikkö Hannu Tolonen. Rovaniemi on auki vain virka-aikoina. Oulu päivystää viikolla kello 3:30-18:30 välillä ja viikonloppuisin keskus on auki kello 8-18 välisen ajan.
Valvontakeskusten tehtävänä on seurata liikenteen sujuvuutta yleensä, keliä ja sään vaikutuksia siihen, tietöitä ja pohjoisessa seurattaviin asioihin kuuluvat myös kelirikko, tulvat, jotka saattavat antaa aihetta erityisiin häiriötiedotuksiin.
Myös asiakaspalautteen kerääminen kuuluu keskuksen toimenkuvaan. Tolonen vakuuttaa, että kaikki saatu palaute tutkitaan ja ohjataan henkilöille, joiden tehtävänä on päättää palautteen mahdollinen vaikutus tienhoitoon.
Tolonen toivookin, että tienkäyttäjät soittaisivat palautteen tienkäyttäjän palautepuhelimeen numero 0200 2100. Numero on sama koko maassa ja siihen vastaa aina lähin toiminnassa oleva valvontakeskus.
Mittalaitteet ja
kamerat tuottavat tietoa
Oulun valvontakeskus seuraa yleisen säätilan kehitystä Ilmatieteenlaitoksen kautta saatavien sääsatelliitti- ja säätutkakuvien perusteella. Omia liikenteen mittauspisteitä läänin alueella on 45, keli- ja liikennekameroita 35 ja tiesääasemia 33. Lisäksi vain tienkäyttäjiä palvelevia nopeusnäyttöjä on nykyisin 12. Hannu Tolosen mukaan verkostossa on vielä jonkin verran täydentämistarvetta. Esimerkiksi Kainuussa 5-tiellä on pitkiä huikosia, joilta tietoa ei nykyisin vielä saada.
Pohjantielle nyt saatujen seitsemän muuttuvan nopeusrajoitustaulun lisäksi läänin alueelta löytyy ennestään 14 muuttuvalla näytöllä varustettua nopeusrajoitustaulua, pääasiassa koulujen lähettyviltä, huomauttaa Tolonen.
Liikenteen valvontavälineisiin voidaan myös lisätä 4-tien kymmenen peltipoliisia, eli automaattista nopeuksien valvontakameraa.
Valvontakeskuksista
omia tulosyksiköitä
Tieliikenteen valvontakeskusten määrä putoaa ensi vuoden kesäkuun alusta neljään ja samalla niistä tehdään omia tulosyksiköitä, kertoo Hannu Tolonen. Nykyisistä keskuksista jäljelle jäävät Helsinki, Tampere, Turku ja Oulu.
Tolosen mukaan vielä ei ole päätetty, miten keskukset ovat jatkossa auki eli ovatko kaikki esimerkiksi auki ympäri vuorokauden vai jaetaanko aukioloaikoja eri asemien kesken. "Nykyisinkin 24 h-tunnin asemat Helsinki ja Tampere ottavat vastuun seurannasta, kun muut asemat suljetaan", hän huomauttaa.