Tila- ja konseptisuunnittelija Margit Sjöroos on sitä mieltä, että klassiset rakennukset olisivat ihmisten hyvinvoinnille parempia kuin raskasurbanismin nykyarkkitehtuuri. Sjöroos kuvattiin Huvilakadulla Helsingin Eirassa.
Kuva: Arttu Laitala
Korkea ja tiivis ovat sanoja, jotka saavat tila- ja konseptisuunnittelija Margit Sjöroosin kavahtamaan. Sellaisia rakennuksia rakennetaan suomalaisiin kaupunkeihin hänen mielestään liian paljon.
Ihmisten hyvinvoinnin kannalta parempia sanoja olisivat myötätuntoinen ja aistiystävällinen. Sellaisessa kaupungissa ihmiset voisivat hyvin.
Nämä sanat eivät kuitenkaan ohjaa kaupunkiympäristöjen suunnittelua ja rakentamista, ja se on Sjöroosin mukaan sääli: liian korkeat ja ahtaasti rakennetut asuinalueet eivät edistä ihmisten hyvinvointia, vaan tutkitusti lisäävät negatiivista stressiä ja kuormittavat aivoja ja elimistöä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut