Tiesitkö, että sellaiset huippu-urheilijat kuin Lewis Hamilton, Novak Djokovic sekä Serena ja Venus Williams ovat vegaaneja?
Jos absoluuttisen huipputason urheilijat menestyvät kasvisruoalla, niin pärjäävät kyllä yläkoululai-setkin.
Kempeleen kunnanvaltuutettu Arto Tahkola kirjoitti tiistaina 25.6. Forum24:n kolumnissaan ”Ravintoympyrässä pyörii kohta pelkkä keräkaali” nuorten menevän grillille syömään, kun pitkä koulupäivä täytyisi kasvisruokapäivänäkin taistella loppuun.
Tahkolan kolumnista käy ilmi selkeä muutosvastarinta nykytrendiä vastaan.
Lihantuotannon eettisyys ja ekologisuus on noussut keskusteluihin, ja siihen on olemassa selkeät perusteet.
On hankala lähteä muuttamaan tottumuksiaan kasvisruoan suuntaan kun on pihvin makuun tottunut. Sen myönnän itsekin.
Osaltaan tämä kertoo myös siitä, että vaihtoehtoisten valintojen ”markkinoinnissa” on vielä tekemistä, mutta on äärimmäisen positiivista, että näistä asioista keskustellaan.
Meillä Haaga-Heliassa Helsingin Pasilan kampuksella opiskeleville iltaopiskelijoille on tarjolla joka päivä kasviskeittoa ennen tunteja.
Jos keitto ei maistu, tarjolla on myös salaattivaihtoehtoja.
Uskaltaisin puhua kollektiivisesti iltaopiskelijoiden suulla, kun sanon ruoan olleen hyvää ja ravitsevaa.
Ja tunnit on jaksettu opiskella hyvillä mielin iltamyöhään saakka.
WWF:n mukaan ruoka aiheuttaa noin viidesosan ilmastonmuutosta kiihdyttävistä päästöistä – siis yhtä paljon kuin liikenne.
Samaisen järjestön mukaan 70% maatalousmaasta käytetään lihan ja muun eläinperäisen ruoan tuotantoon.
Samalla kuitenkin tiedämme, että kestävämpi, ja vähintäänkin yhtä ravintorikas, vaihtoehto on olemassa kasvisruoan muodossa.
Jos ilmastonmuutos tosissaan halutaan torjua, myös ruokasuositusten ja -tottumusten on muututtava.
Haastaisinkin Tahkolaa ja muita päättäjiä korvaamaan lihan arkiruoassaan, ihan vaikka pari kertaa kuukaudessa.
Sieltä kotikeittiöiden ääreltä se esimerkki näytetään sille yläkoululaiselle, joka kasvisruokapäivänä haaveilee grilliburgerin perään.
Reseptejä löytyy netistä tuhansia.