Oulun kaupunki: Oulu aikoo ko­rot­taa luot­ta­mus­toi­mis­ta mak­set­ta­via palk­kioi­ta rei­lus­ti

Autismi: Johanna Vuo­ri-Kar­via sai tietää vasta ne­li­kymp­pi­se­nä, miksi hän on eri­lai­nen

Parkkipaikat: Ko­ko­sim­me Oulun park­ki­hal­lit kar­tal­le ja sel­vi­tim­me, mitä pit­kä­ai­kai­nen py­sä­köin­ti maksaa

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Tilaajille

Kärp­pien Joel Olk­ko­sel­ta irtosi hymy vielä karvaan tappion jäl­keen­kin – "KooKoo oli parempi eri­kois­ti­lan­teis­sa"

Puolustaja Arttu Paason, 21, jääkiekkouran ensimmäinen pudotuspelimaali ei pelastanut Kärppiä Kouvolassa.

Kouvola
Joel Olkkonen, Atte Ohtamaa (55) ja Kasper Björkqvist (20) eivät saa KooKoo:n hyökkääjiä kuriin.
Joel Olkkonen, Atte Ohtamaa (55) ja Kasper Björkqvist (20) eivät saa KooKoo:n hyökkääjiä kuriin.
Kuva: Jussi Lopperi

Liiga, pudotuspelien 1. kierros, 2. ottelu, KooKoo–Kärpät 4–1 (2–0, 1–0, 1–1). Voitot 1–1.

Tapparan (KooKoo) tai Ilveksen (Kärpät) vastustaja Liigan puolivälierissä ratkeaa Oulun Raksilassa torstaina.

Kärpistä ei ollut katkaisemaan pudotuspelien ensimmäisen kierroksen ottelusarjaansa kouvolalaisia vastaan ainakaan suoraan kahdessa ottelussa. Runkosarjan kymppisijalta ponnistanut KooKoo voitti tiistaina kotonaan Kärpät maalein 4–1 tasoittaen otteluvoitot 1–1:een.

Kouvolalaiset tekivät Kasperi Ojantakasen ja Teemu Rautiaisen viimeisteleminä käytännössä kaksi ylivoimamaalia, joihin Kärpät ei pystynyt vastaamaan. Oululaisten ainoa osuman laukoi kauden ensimmäisenä maalinaan puolustaja Arttu Paaso, 21.

– Aloitimme tosi hyvin. KooKoo:n maalin jälkeen emme päässeet kiekolliseen peliimme kiinni. Kolmas erä pelattiin hyvin, mutta vastustaja oli tehokkaampi, kuvaili Kärppien valmentaja Lauri Marjamäki.

Tappion jälkeen yleensäkin ja tässä vaiheessa kautta erityisesti on vaikea löytää hävinneen joukkueen koppikäytävältä muuta kuin murjottavia miehiä.

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.