Päätoimittajan kolumni: Viina vie urat, perheen ja ter­vey­den, mutta mitäpä siitä?

Peruskoulut: Kym­me­nen ou­lu­lais­opet­ta­jat ker­to­vat, että van­hem­mil­ta tulee rajuja ja asiat­to­mia vies­te­jä

Työtaistelut: Kevään lak­ko­su­man taus­tal­ta löy­ty­vät neu­vot­te­lu­jär­jes­tel­män muutos, inf­laa­tio ja ki­ky-so­pi­muk­sen kaiut

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Karhun met­säs­tys­kau­si alkaa lauan­tai­na, mutta iso osa kaa­to­lu­vis­ta on jäissä

Karhun metsästyskausi alkaa huomenna lauantaina. Tänä vuonna edessä on kuitenkin poikkeuksellinen syksy, sillä hallinto-oikeuksien asettamien täytäntöönpanokieltojen takia 111 lupaa ei ole kauden alkaessa käytettävissä, kertoo Suomen riistakeskus tiedotteessa.

Riistakeskus myönsi kesällä 197 poikkeuslupaa karhun kannanhoidolliseen metsästykseen.

– Valitusten seurauksena suurin osa luvista on jäissä ja monin paikoin pyyntiin ei päästä 20.8., viestintäpäällikkö Klaus Ekman sanoo tiedotteessa.

Hallinto-oikeuksiin on valitettu Pohjois-Karjalaan, Kuhmoon ja Pohjois-Hämeseen myönnetyistä poikkeusluvista. Ne ovat välipäätöksillään määränneet valituksen alaisille poikkeusluville toimeenpanokiellon. Lupia ei voida käyttää ennen kuin hallinto-oikeudet ovat tutkineet valitukset tai toisin määränneet.

Poronhoitoalueella on oma pyyntikiintiönsä: itäisellä poronhoitoalueella saa kaataa 60 ja läntisellä 10 karhua.