Kaksi Örebron iskussa haa­voit­tu­neis­ta yhä te­ho­hoi­dos­sa

Örebron paikallispoliisin päällikön mukaan aikuisopistossa tapahtuneessa ampumisessa kuoli yksitoista ihmistä, joista yksi on epäilty ampuja.

Örebro/Helsinki
-
Kuva: Jonathan Nackstrand / AFP / Lehtikuva

Ruotsissa kaksi Örebron kouluiskussa haavoittuneista on edelleen tehohoidossa, kertoi Örebron alueen terveysjohtaja Jonas Claesson poliisin tiedotustilaisuudessa.

Örebron yliopistollisessa sairaalaan tuotiin eilen hoidettavaksi kuusi ihmistä, joista Claessonin mukaan viidellä oli aluksi hengenvaarallisia ampumahaavoja. Heille on kaikille tehty leikkaus, ja heidän tilaansa kuvataan vakaaksi. Kuudennen vammat ovat lieviä.

Örebron paikallispoliisin päällikkö Roberto Eid Forest vahvisti, että Risbergskan aikuisoppilaitokseen tehdyssä iskussa kuoli yksitoista ihmistä. Koska koulu on erittäin suuri rakennus, kesti viranomaisilta kauan varmistaa, ettei uhreja ole enempää. Forestin mukaan kaikkia uhreja ei ole vielä varmuudella tunnistettu.

– Kuten eilen kerroimme, epäilty tekijä on yksi kuolleista. Jatkamme häneen liittyvää intensiivistä tutkintaa, Forest sanoi tiedotustilaisuudessa.

Forest kertoi, että poliisi löysi epäillyn ampujan koulun tiloista kuolleena.

Forestin mukaan poliisi selvittää edelleen, onko kouluiskuun liittynyt muitakin tekijöitä. Hän pyysikin koululla eilen olleita ottamaan yhteyttä, Poliisi on tietojen lisäksi kiinnostunut tapaukseen liittyvistä kuvista ja videoista.

Forest kuitenkin muistutti, ettei tapahtuneesta tulisi levittää vahvistamatonta tietoa.

– Huhut ja spekulaatiot vain lisäävät ahdistusta jo ennestään ahdistavana aikana.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä