Kaksi autoa upposi koh­va­jää­hän Orit­ka­rin ja Vi­hi­luo­don vä­li­sel­lä ret­ki­luis­te­lu­ra­dal­la

Auto jumittui sulaan kohtaan Vihiluodon ja Oritkarin välisellä jääluisteluradalla.
Auto jumittui sulaan kohtaan Vihiluodon ja Oritkarin välisellä jääluisteluradalla.

Kaksi autoa jumittui meren jään päälle nousseeseen veteen Oritkarin ja Vihiluodon välisellä retkiluisteluradalla.

Ensimmäinen auto oli ajanut torstai-iltana jäätä pitkin noin kilometrin verran, ennen kuin kohvajää oli pettänyt auton alla. Auttamaan tulleen kuljettajan auton kohtalona oli jäädä samalla tavalla jäihin kiinni.

Matti Niskanen Vihiluodon kyläyhdistyksestä kertoo, että retkiluistelureitille nousi aiemmin vettä. Jään on annettu jäätyä uudelleen, jotta jää olisi myöhemmin luistelukunnossa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä