Kainuun hy­vin­voin­ti­alue­joh­ta­jak­si va­lit­tiin Jukka Lind­berg – ­vir­ka­työt on tar­koi­tus aloit­taa vii­meis­tään syys­kuun alussa

Hyvinvointialueen johtajaksi valittu Lindberg korosti kiitospuheessaan luottamusta, pitkäjänteistä työtä ja sitoutumista tavoitteiden saavuttamiseksi.

Kainuun hyvinvointialueen johtajan virkaan on valittu valtiotieteiden maisteri, eMBA Jukka Lindberg, tiedottaa Kainuun hyvinvointialue.

Aluevaltuuston toimittamassa virkavaalissa Lindberg sai yhteensä 53 ääntä. Kainuun vt. hyvinvointialueen johtaja Eija Tolonen sai 3 ja kuntayhtymän johtaja Maire Ahopelto 3 ääntä. Vaali ratkesi ensimmäisellä kierroksella.

Hyvinvointialueen johtajaksi valittu Lindberg korosti kiitospuheessaan luottamusta, pitkäjänteistä työtä ja sitoutumista tavoitteiden saavuttamiseksi. Hän luonnehti saaneensa valintaprosessin aikana myös hyvän kuvan Kainuun tilanteesta ja alueen päätöksenteosta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä