Kaik­kien yh­tei­nen puu­tar­ha

Luonnonvaraiset kasvit ja kaupunkiviljelmät elävät rinta rinnan Rapumajalla

Oulu
Dammisaaren Rapumajan aktiivit Harri Konenen ja Vuokko Haljoki toivovat yleisön löytävän Rapumajalle. Rapumaja avataan yleisölle lauantaina. Sisältä löytyy Joonas Mikolan Cabin Obscura -teos. Rapumajan ympäristöstä löytyy satolaatikoita, joista jokainen voi käydä hakemassa satoa itselleen. Kasvien ohella puutarhasta löytyy taidetta. Puisto voi esimerkiksi löytää lintu-tekstiiligraffiteja.
Dammisaaren Rapumajan aktiivit Harri Konenen ja Vuokko Haljoki toivovat yleisön löytävän Rapumajalle.
Dammisaaren Rapumajan aktiivit Harri Konenen ja Vuokko Haljoki toivovat yleisön löytävän Rapumajalle.
Kuva: Anna-Mari Kilpijärvi

Hupisaarten purojen ympäröimä Dammisaaren Rapumaja on huomaamaton helmi Hupisaarten kupeessa.

Kaikkien kaupunkilaisten yhteisen puutarhan toimintaan pääsee tutustumaan sunnuntaina, kun Avoimet puutarhat -tapahtuma avaa useita puutarhoja ympäri Suomea vieraiden ihasteltavaksi.

– Rapumaja on kaikille avoin toimintapaikka. Tänne voi tulla viljelemään tai tekemään taideteoksia, Rapumaja-toiminnan koordinaattori Harri Kononen ympäristöjärjestö Dodosta kertoo.

Rapumaja on mukana Avoimissa puutarhoissa nyt ensimmäistä kertaa. Tapahtumalla halutaan tuoda puistoalueen toimintaa ja mahdollisuuksia esille.

– Toivottavasti ihmiset löytävät tänne. Mukaan saa tuoda käpyjä, jotta lapset pääsisivät tekemään käpylehmiä, Dodon vapaaehtoinen ja kaupunkiviljelijä Vuokko Haljoki toivoo.

Salaattia saa hakea

Rapumajan ympäristö on pitkälti luonnontilainen. Puistoalueelta löytyy esimerkiksi villinä kasvavia punaherukoita ja vadelmia sekä lukuisia yrttejä.

Ennen alueen kunnostamista aiemmin hoitamattomalla alueella kasvoi korkea heinikko. Nyt alueella elävät rinnan niin luonnonvaraiset kuin istutetutkin kasvit. Pihapiiristä voi löytää niin raparperia, hernettä, lipstikkaa, horsmaa ja vuohenputkia.

Pihalla kokeillaan myös kasvattaa ruokasieniä koivupölkyillä.

Alueella on Dodon ja vapaaehtoisten kaupunkilaisten hoitamia kaupunkiviljelmiä. Istutuslaatikoista löytyy erilaisia hyötykasveja, kuten minttua, salaattia, retiisiä ja porkkanoita.

– Kaikkea saa poimia, kunhan jättää muillekin, Kononen muistuttaa.

Kasvien ohella puistoalueelta voi bongailla ympäristötaideteoksia.

Mukana on esimerkiksi Myllytullin taideluokan tekemiä teoksia, joista osa on jo hautautunut kasvien joukkoon.

Sunnuntaina on mahdollista päästä tutustumaan alueen sydämeen, yli 100-vuotiaaseen Rapumajaan. Siellä esillä on Joonas Mikolan Cabin Obscura -installaatio.

Dammisaaren Rapumajalla (Kasarmintie 11) on toimintaa sunnuntaina kello 12–17. Paperilehdessä kerrottiin virheellisesti Avoimien puutarhojen olevan lauantaina.

Rapumaja on kaikille avoin toimintapaikka. Tänne voi tulla viljelemään tai tekemään taideteoksia.
Harri Kononen
Ilmoita asiavirheestä