Kah­dek­san kautta Poh­jois-Ame­ri­kas­sa kiek­koil­lut Miikka Sa­lo­mä­ki siirtyy Ruot­siin Örebron ri­vei­hin

Raahelaislähtöinen ja Kärpissäkin pelannut hyökkääjä jättää Pohjois-Amerikan kaukalot ainakin hetkeksi.

Miikka Salomäki pelaa ensi talven jääkiekko Ruotsissa.
Miikka Salomäki pelaa ensi talven jääkiekko Ruotsissa.
Kuva: Arkisto / Toni Länkinen

Raahelaislähtöinen jääkiekkoilija Miikka Salomäki pelaa ensi kaudella jääkiekkoa Ruotsin pääsarjassa Örebro HK:n joukkueessa. Kahden vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Salomäki jättää näin ollen taakseen Pohjois-Amerikan kaukalot, mihin hän siirtyi Oulun Kärpistä kaudelle 2013–2014.

Salomäki on varsin innoissaan lähdössä kohti uutta sarjaa ja haastetta. Hänellä ei ollut mitään aiempia kytköksiä kyseiseen seuraan. Neuvotteluyhteys syntyi tänä kesänä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä