Vaalikone: Löydä sinulle sopivin ehdokas Kalevan vaa­li­ko­nees­ta

Syntyvyys: Syn­ty­vyys painui pak­ka­sel­le Poh­jois-Poh­jan­maal­la en­sim­mäis­tä kertaa 150 vuoteen

Koti-Kaleva: Ou­lu­lais­ko­dis­sa lapset saavat leikkiä ja näkyä joka pai­kas­sa

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Tilaajille

Ka­bu­lis­sa pii­les­ke­le­vä af­gaa­ni­nai­nen joutui jät­tä­mään kotinsa ja an­ta­maan runonsa pol­tet­ta­vak­si – "Pel­kään, että Taleban hakee minut ja sis­ko­ni"

Suomen evakuointioperaation avulla Afganistanista pelastui pieni joukko ihmisiä, joilla kaikilla oli matkassa hurjasti onnea. Maahan on jäänyt huomattava määrä erittäin haavoittuvassa olevia ihmisiä. Erityisesti naisten ja tyttöjen asema on muuttunut parissa viikossa vaikeaksi. Yli 13-vuotiaat tytöt ja naiset eivät pääse enää kouluun, kertoo afgaaninainen Kabulista.

Afgaaninaiset osoittamassa mieltään naisten oikeuksien puolesta Afganistanin pääkaupungissa Kabulissa perjantaina. Kuvan henkilöt eivät liity juttuun.
Afgaaninaiset osoittamassa mieltään naisten oikeuksien puolesta Afganistanin pääkaupungissa Kabulissa perjantaina. Kuvan henkilöt eivät liity juttuun.
Kuva: STRINGER

– En nyt todella tiedä, mitä minun pitäisi tehdä itseni, siskoni tai perheeni hyväksi, sanoo Kabulissa talibaneja piileskelevä nuori afgaaninainen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.