Tuiskula, tanssipaikka jossa esiintyivät menneillä vuosikymmenillä Metallica, Uriah Heep ja Motörhead.
Paras vetonaula oli kuitenkin Juice Leskinen, joka heitti jäähyväiskeikkansakin Nivalan Tuiskulassa.
”Juice sieltä kovimpana on mieleen jäänyt, kun keikalla saattoi olla yli 3000 henkeä”, kolmella vuosikymmenellä Tuiskulan huveja järjestänyt Mauno Niemelä muistelee.
Yleisö oli välillä sen verran innoissaan, ettei malttanut olla tarttumatta laulajan jalkoihin. Taitelijalla oli oman tapansa vastata yleisön käytökseen.
”Jos ei ne näpit pysy erossa, tulee kuonoon. Idiootit!”, Juice huutaa kirosanojen kera YouTubeen ladatussa Ylen keikkataltionnissa vuodelta 1983.
Muita kovia kotimaisia vetonauloja olivat esimerkiksi Popeda, Eppu Normaali ja Sleepy Sleepers.
Väkeä linja-autolasteittain
Väkeä tuli lauantai-iltojen karkeloihin linja-autolasteittain naapuripaikkakunnilta, mutta myös esimerkiksi Raahesta ja Oulusta.
”Ympäristö ei oikein aina hyväksynyt toimintaa. Viranomaisiltakin tuli joskus kommenttia, vaikka hyvin me sen homman hoidimme”, Niemelä kertoo.
Tuiskula on Nivalan Urheilijoiden toimitalo. Lauantaiset menoillat olivat pitkään tärkeä tulonlähde seuralle.
”Töitä tehtiin paljon. Ihmehän se on, että vapaaehtoisvoimin sitä tehtiin.”
Monena syksynä Nivalan nuorison keskuudessa lähti liikkeelle huhu, jonka mukaan keikkaillat peruttaisiin, koska urheiluseura ei olisi saanut huvilupaa. Mauno Niemelän mukaan tuo huhu oli pelkkä huhu.
”Ainakaan minun aikanani ei ollut ongelmia”, vuodet 1978-1998 NU:n toiminnanjohtajana toiminut Niemelä sanoo.
Yksi kova takaisku tuli vuonna 1984, kun Tuiskulassa sattui tulipalo.
”Oli kova ukkonen. Salamaniskusta se palo oletattavasti alkoi.”
Metallican laulajalle jäynä
Kaleva kysyi lukijoilta muistoja Tuiskulasta, joka nyt on myynnissä, kun urheiluseuralla ei ole enää voimavaroja talon ylläpitämiseen.
Muistoja tuli runsaasti. Esimerkiksi Metallican keikka vuodelta 1984 on ollut monelle teini-iän tähtihetki.
”Metallican Tuiskulan keikasta suht tärkeänä triviana mainittakoon, että roudarit olivat tehneet pikku jäynät laulaja-Jamesille (Hetfield). Laulumikin päälle oli sitaistu yksi kurkku ja kaksi tomaattia perin kekseliäästi aseteltuna. Kiireesti, mutta silti hymynkareella James poisti asetelman lavalle saavuttuaan”, nimimerkki Ktulu calling muistelee Kalevan verkkosivulla.
”Olin paikalla Metallican ensimmäisellä Suomen-vierailulla. Ikää oli tuolloin 16 vuotta, mutta muistot säilyneet tuoreina mielessä. Pakkasta taisi tuolloin olla jotain -25 astetta, mutta sisällä tunnelma oli kuuma”, Peikko67 kertoo.
Tuiskulan keikoista on jäänyt joillekin mieleen muitakin kuin kuulo- ja näkoaistiin perustuvia muistoja.
”Kartano sinisenään linja-autojen pakokaasua. Sen hajun saa mieleensä vieläkin, kun muistelee antaumuksella”, Tillari sanoo.
Mauno Niemelä kiittelee silloista nuorisoa, joka pääosin osasi käyttäytyä hyvin.
Osa teineistä tietysti otti miestä ja naista väkevämpää ennen kuin tuli huvipaikalle, jossa alkoholia ei tarjoiltu.
”Hurriganes ja Remun pitkä rumpusoolo on jäänyt mieleen. Valitettavasti ilta meni usein pilalle viinan läträämisellä. Bussilla kuljettiin Haapajärveltä”, nimimerkki Nyt viisikymppinen täti kirjoittaa.
”Mieleenpainunut muisto on, kun ulkona sisään talvipakkasella 70-luvun lopulla jonottaessani joku kaveri oksensi pipooni”, Hessun illat pilalla sanoo.