Jä­te­ve­det tul­vi­vat sii­lo­ta­lon häk­ki­va­ras­toi­hin – Osa ta­va­rois­ta saastui

Oulun Veden pumppaamolla tapahtui anturivika tiistaina aamuyöllä. Vika aiheutti jäteveden tulvimisen siilotalon väestönsuojaan ja häkkivarastoihin.

Jätevesi nousi väestönsuojaan ja häkkivarastoihin Siilotalossa, osoitteessa Siilotie 21. Tervahovin Siilot noudattavat paikalla toimineen SOK:n myllyn viljasiilojen ulkomuotoa.
Jätevesi nousi väestönsuojaan ja häkkivarastoihin Siilotalossa, osoitteessa Siilotie 21. Tervahovin Siilot noudattavat paikalla toimineen SOK:n myllyn viljasiilojen ulkomuotoa.
Kuva: Reetta Salmela

Oulun Veden pumppaamolla tapahtui anturivika, jonka takia Toppilassa sijaitsevan Siilotalon väestönsuojaan ja häkkivarastoihin tulvi jätevettä.

Anturin häiriö ilmaantui aamuyöllä tiistaina. Pumppaamassa ollut paineanturi ei häiriön takia ilmoittanut pinnan mittauksen olleen väärässä.

Vielä on kesää jäljellä!

Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä